Буває, виникає потреба транспортувати вазони в інше місце. Приміром, при переїзді або купівлі в магазині. Іноді холодної пори року люди відмовляються купувати їх чи перевозити: мовляв, замерзнуть. Однак якщо надійно упакувати рослину, транспортування буде успішним. До того ж узимку саме вазони на підвіконні компенсують нам дефіцит яскравих барв та зелені за вікном. Тож не варто відмовляться від озеленення.
Переїзд для рослин – це стрес. І деякі з них можуть реагувати на нього негативно. Наприклад, фікус нерідко скидає листя. Узимку навіть короткочасне зниження температури може спричинити загибель рослин. Більшість вазонів витримують охолодження протягом 10-15 хв. без особливих наслідків. Але цього замало, тому слід подбати про упаковку. Якщо надворі близько 0 градусів, то достатньо обгорнути вазон кількома шарами щільного паперу та поставити в сумку з ручками. За нижчої температури потрібне додаткове утеплення. Оптимальна тара – картонна коробка відповідного розміру. Якщо надворі холодно, всередину можна покласти кілька пластикових пляшок із гарячою водою. Вазон ставлять між цими пляшками, а вільний простір ущільнюють зіжмаканим папером чи ганчір’ям. Кришку заклеюють скотчем. Так рослині певний час мороз буде не страшний.
Плануючи транспортування рослини, за кілька днів до цього їх припиняють обприскувати, поливати, підживлювати. Якщо ґрунт у вазоні буде вологий, в холод це може спричинити підмерзання коренів. До того ж сухий твердіший, а отже, більше шансів, що корені лишаться неушкодженими. Вологий робить горщик важчим, і це ще один аргумент, щоб не поливати кілька днів. Якщо в картонну коробку ставлять кілька рослин, між ними розміщують м’які перегородки, наприклад, із картону, м’якої тканини, поролону. Щоб ґрунт із вазонів не висипався при переїзді, можна вирізати з картону чи щільного паперу круги такого розміру, як діаметр горщиків, зробивши до центру надріз для стебла, і ними накрити землю. Якщо вазон крихкий, краще вставити його для транспортування в пластикове кашпо.
А як бути з крупномірами: фікусами, драценами, монстерами та іншими? їх поміщають у великі щільні мішки з паперу або тканини, щоб захистити від холодного повітря та пошкоджень. Підходить для цього пухирчаста плівка, в якій роблять отвори для доступу кисню. Висота мішків має бути трохи більшою за крону. Зверху їх зав’язують, а для компактності ззовні мішок обережно обмотують мотузкою.
Якщо надворі дуже холодно, потрібен іще один шар захисту. Для рослин із розлогою кроною можна вбити по краях вазона кілька кілочків. Конструкцію обгортають папером і перев’язують угорі. Або зробити циліндр із картону, всередині якого ставлять вазон. Фіксують його скріпками чи скотчем.
Кактуси можна транспортувати, одягнувши на них ковпаки з пінопласту, боки яких закріплюють скотчем. Або настромити на колючки шматочки пінопласту і також закріпити клейкою стрічкою. Якщо дорога буде довгою, небажано перевозити квіти в багажнику легкового авто, краще у вантажному. Якщо квітів дуже багато, спочатку завантажують крупні, потім невеликі, останніми – найбільш «проблемні», що потребують особливої уваги. Ящики з квітами фіксують, щоб не совалися під час руху.
Прибувши до місця призначення, квіти звільняють від обгортки та оглядають. Видаляють пошкоджені пагони та листки. «Переселенців» на новому місці одразу поливають теплою водою. Рослини з широким листям протирають вологою губкою. Однак якщо рослини прибули з холоду, їх не розкривають кілька годин, щоб температура всередині упаковки підвищувалася повільно.
Алла ФІЛОНЕНКО, реалізатор квітів.