Багато хто не уявляє свого ранку без філіжанки запашної кави. Справжні гурмани вживають лише натуральну, купують у зернах і мелють безпосередньо перед тим, як покласти у джезву — тоді вона чудово збереже свій смак і аромат. Найкращу каву готують із зерен ботанічного сорту Арабіка, хоча в кав’ярнях можуть подавати напій із суміші Арабіки й Робусти.
РОЗЧИННА — НАТУРАЛЬНА ЧИ НІ?
Розчинна кава — теж натуральний продукт, висушений екстракт смаженої. Залежно від технології отримання його поділяють на три види — порошкоподібний, гранульований та сублімований (кристалізований).
Відповідно до ДСТУ 4394:2005 «Кава натуральна розчинна» такий екстракт має швидко й повністю розчинятись у воді — як гарячій, так і холодній: у першій — протягом 30 сек., у другій — 3 хв. У якісній каві не має бути твердого осаду чи грудочок, які плавають на поверхні.
Для приготування такого продукту використовують переважно дві технології. Перша полягає у випарюванні з кавових зерен вологи й розпиленні цього екстракту задля отримання порошку, друга має той самий початок із подальшим заморожуванням екстракту і подачею його на барабан (з часточок кави, які на нього налипають, виморожується волога, й утворюються гранули).
Сублімована кава дещо дорожча порівняно з іншими видами розчинної. Її виготовляють при глибокому заморожуванні, у вакуумі, — за таких умов зберігаються аромат, смак і практично всі складники традиційного напою.
Свого часу Центр незалежних споживчих експертиз «Тест» проводив експертизу різних марок розчинної кави. Відповідно до ДСТУ, в ній має бути щонайменше 2,3 відсотки кофеїну, проте всі протестовані зразки містили більше — від 2,74 до 4,69 відсотків.
Кофеїн (активна речовина кавових бобів) спочатку переходить в екстракт, а потім — у гранули порошку. Втім, як твердять експерти, при виробництві розчинної кави частина кофеїну все-таки втрачається. Тому часто такий напій готують із суміші зерен з переважанням ботанічного сорту Робуста, який має гіркуватий присмак і містить значно більше кофеїну, ніж Арабіка.
На упаковці якісної кави має бути зазначено, із зерен якого сорту її виготовлено та країну походження. Виробники в цьому не завжди зізнаються, і нерідко в хід ідуть некондиційні пошкоджені зерна, які в первісному вигляді не мають шансів знайти свого покупця.
УНИКАЙТЕ ПЕРЕСМАЖЕНОЇ ТА «ТРИ В ОДНОМУ»
У якісній і дорожчій розчинній каві не буде зайвих домішок, штучних ароматизаторів тощо. У ній зазвичай вищий вміст кофеїну. Якісний напій міститиме щільні великі гранули однорідного світло-коричневого кольору. Якщо кава темна — вона пересмажена.
Найгірший з розчинних напоїв — порошок у пакетику із написом «три в одному» (кава плюс цукор і вершки). Така суміш зазвичай має шкідливі харчові домішки, а справжньої кави та натуральних сухих вершків може не містити взагалі.
РИЗИКИ ВІД ВЖИВАННЯ
Справжня кава бадьорить, додає енергії, підвищує працездатність. Проте водночас впливає на тиск, може спричиняти нервове збудження, пришвидшене серцебиття та безсоння.
З КОФЕЇНОМ ЧИ БЕЗ
Дехто віддає перевагу розчинній каві без кофеїну, хоча коштує вона дорожче за традиційну. Кофеїн «витягують» із зелених кавових зерен кількома способами, але найчастіше так: спочатку замочують у воді, а потім покривають рідиною із розчинниками, такими як метиленхлорид або етилацетат. Обидва дозволені до використання в харчовій промисловості, хоча ті самі речовини використовують, наприклад, для виготовлення рідини для зняття лаку з нігтів чи фарби з різних поверхонь. Втішає те, що, наприклад, метиленхлориду під час виготовлення кави без кофеїну використовують надзвичайно малу кількість, яка, в принципі, є безпечною для людини. Але якщо ви прихильник лише натуральних продуктів, краще відмовтеся від такої кави.
Є й інші технології декофеїнізації — зелені кавові зерна просочують водою, яку потім фільтрують за допомогою активованого вугілля. Або ж використовують двоокис вуглецю. Остання технологія надзвичайно дорога, тож не очікуйте, що дешеву каву без кофеїну приготували саме так.
І пам’ятайте: на сто відсотків кави без кофеїну не існує! У такому напої завжди залишається дещиця цієї речовини: за нашим ДСТУ — не більше 0,3 відсотка.
Інна ПОЛЯНСЬКА.