Говорити про користь бджолиного меду можна безкінечно. Ще в кам’яному віці люди вперше спробували ці ласощі й відкрили для себе його лікувальні властивості. Відтоді мед — невід’ємна частина раціону тих, хто піклується про своє здоров’я.
Найширший спектр корисних для здоров’я властивостей меду обумовлений його складом — це вітаміни, мінерали, макро- та мікроелементи, незамінні амінокислоти, а також вуглеводи: глюкоза, фруктоза та сахароза.
Мед є чудовим антидепресантом, його регулярне споживання знижує тривожність і нормалізує сон. Також допомагає відновитися після перенесених захворювань нервової системи.
Але відновлюючий вплив на організм має лише натуральний продукт. Та, на жаль, такий сьогодні придбати не так вже й просто. Досвідчений пасічник Василь Кондратенко з Чернігівщини знає, яким повинен бути справжній мед, і пропонує щоразу перед купівлею проводити перевірку.
- Спочатку понюхайте мед. Продукт із квіткового нектару має специфічний, приємний запах. Той, що отримали з цукрового сиропу, не має сильного медового аромату.
- Спробуйте на смак. Після ложечки меду ви відчуєте легку пирхоту в горлі, терпкість. Смак повинен бути солодким, без будь-якого натяку на кислоту. Якщо ж відчули кислинку або запах бродіння, відмовтеся від покупки.
- Пам’ятайте, що рідким може бути тільки щойно викачаний мед. Протягом 1–2 місяців мед будь-яких сортів кристалізується (виняток — акацієвий). Кристалізація — це нормальний процес. Якщо вам пропонують рідкий мед наприкінці осені або взимку, задумайтеся. Найімовірніше, його просто розігріли.
- Рідкий мед повинен бути тягучим. Якщо купуєте в щільно закритій банці, просто нахиліть ємність із боку в бік: мед повинен плавно перетікати з одного місця в інше. Або ж зачерпніть продукт ложкою і підійміть її вгору: якісний стікатиме плавною повільною цівкою. При падінні на тарілку крапля меду утворюватиме гірку, яка поступово розтечеться по поверхні.
- Хороший мед можна також накрутити на ложку як стрічку або шнур.
- Потріть мед злегка між пальцями — якісний просто вбереться в шкіру, а той, в якому є непотрібні добавки, перетвориться на грудочку.
- Подивіться уважно на банку. Хороший мед навіть після кристалізації буде однорідним.
- Візьміть невелику кількість меду й капніть на папір — продукт із підвищеним вмістом води почне вбиратися в папір майже відразу. А ось від якісного слід на папері почне з’являтися тільки через 5–7 хв.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.