Українці, як ті бджоли, – згуртовані та мирні, енергійні й люблячі. Бджолосім’я, як один організм, де не мають розбіжностей, комунікують між собою, передаючи мед, а з ним – інформацію про місцезнаходження медоносів. Бджоли нікого не чіпають, невтомно працюють, збираючи мед.
Вони не жалитимуть, якщо ви їм не загрожуєте. Напасти на вулик – дуже погана ідея. Комахи, які захищають свій вулик, самоорганізовуються, як і українці. Бджоли, жалячи, гинуть. Але ця самопожертва в ім’я своєї сім’ї, свого роду. Так само, як нині наші воїни рятують свій народ від дикого москаля.
Своїми спостереженнями поділився бджоляр із 23-річним стажем Василь ЦАП, який має пасіку (18 вуликів і 16 бджолосімей) на своєму обійсті в селі Велика Сушиця Самбірського району на Львівщині. До пасіки Василь проявив інтерес у 13 років, коли почав допомагати 60-річному сусідові, дядькові Тарасу. Крутився біля нього, дивився, як той робить. Згодом старий пасічник подарував завзятому хлопцеві першу молоду сім’ю зі старою маткою-царицею. Це сталося навесні, як оце зараз: рій з вулика відокремився, вилетів і повис на гілці яблуні неподалік від пасіки. Тут треба бути спритним, бо за кілька хвилин вони летять далі у пошуку нового гнізда в дуплі чи скелі, що трапиться на їх шляху. Тож ця бджолосім’я, завдяки навичкам дядька Тараса, перекочувала до першого у житті вулика Василя, який йому зробив тато. Він був розбірний, корпусний вертикальний.
ЩОБ ОТРИМАТИ ТРАВНЕВИЙ МЕД
Василь, який займається корпусною системою вуликів, охоче дає сезонні поради початківцям. Після зимівлі комахи вилітають при першій погожій днині. Зазвичай це стається в першій декаді березня, і перше, що мав би зробити пасічник – провести ревізію: почистити гніздо й перевірити наявність матки та кормів. За необхідності скоротити кількість рамок. Наприклад, якщо у вулику під час зимівлі було до 8–10 гніздових рамок для утримання тепла, то тепер достатньо 6–7, щоб гніздо було компактним.
Сонце виманює бджіл із вулика, і вони здійснюють свій перший очисний обліт (очищають себе від відходів за весь зимовий період, коли харчувалися медом). Як настають заморозки, знову ховаються. Регулярний виліт із вулика починається за температури 12–14 градусів тепла. Травень–червень – пора найактивнішого життя бджолосім’ї. Швидко збільшується кількість бджіл. Тож необхідно забезпечити їм простір у вулику. Якщо наявні рамки вже надміру зачервлені, тобто є дітки, розширюємо гнізда додатковими рамками.
У другій половині травня заморозків уже не буває, тому ліпше тримати бджіл у ширших гніздах, щоб не спричиняти ройовий стан. Для пасічника не вигідно, коли бджоли хочуть роїтися (розмножуватися), тому що в той час перестають збирати травневий мед і втрачається медозбір.
У червні бджоли також найчастіше можуть увійти в ройовий стан. Що спонукає їх на рої? Основні причини – духота у вулику, мало місця, темні (старі) соти, стара матка тощо. Тому слід провести протиройовий відводок – забираємо матку з частиною бджіл з основної сім’ї (де тим часом почнуть виводити нову матку, яка з’явиться з маточника за 16 днів) та пересаджуємо у новий вулик, додаємо водички, сиропчик або закладаємо кормову рамку. Чим сильніша сім’я за кількістю бджіл і розплоду, тим більше меду. У сім’ї може бути тільки одна матка, яка відкладає яйця в комірку, запечатує розплід, що швидко розвивається, і з’являється велика кількість молодих бджіл.
У травні або краще у червні замінюємо бджолиних маток на молодих, яких виростили на своїй пасіці або купили. Кінець травня і червень – найкращий період для збільшення пасіки. У цей час важливо забезпечити бджіл якісною водою, для чого на пасіці облаштовують напувалку. «Моїм бджолам напувалка не потрібна, вони самі приносять собі воду, оскільки поруч гірська річка, потічки», – каже Василь.
Найбільш цінним за вмістом вітамінів та мікро- і макроелементів є травневий мед. Це нектар фруктових дерев, верби. Комаха під час збору його ферментує і запечатує воском у стільниках – це й буде майбутній мед. Такий мед у сотах (запечатаний і дозрілий) може зберігатися десятиліттями. Сам мед є консервантом. Здавна в селах, коли не було холодильників, ним змащували м’ясо і підвішували на поді (під стелею), так воно могло зберігатися набагато довше.
Коли краще починати відкачувати перший мед? Він має бути запечатаний хоча б до половини стільника і дозріти. За цей час бджоли повинні випарувати з нього всю вологу, потім вони покривають його плівкою білого воску – і то ознака, що мед дозрів.
Людмила ОПАНАСЕНКО.
Львівська область.