Якщо помітили, що ніяк не можете згадати прізвище улюбленого актора або день народження когось із рідних, — це може бути першим сигналом про порушення пам’яті. «Порадниця» з’ясувала, кому воно загрожує й чому розвивається, а головне — як можна його попередити.
— Порушення пам’яті (епізодичне або постійне) — це патологічний стан, пов’язаний із неможливістю повноцінно зберігати, накопичувати та відтворювати інформацію, отриману в процесі сприйняття навколишнього світу, — пояснює лікар-невропатолог вищої категорії Наталія ГОМОНЕНКО. — Цей розлад дуже поширений: на регулярні порушення пам’яті (різного ступеня вираженості) страждає мінімум чверть населення планети.
У КОГО Й ЧОМУ?
Найчастіше це зустрічається в людей похилого віку (в нормі вікове зниження пам’яті починається після 50 років, а в 65 — на нього скаржаться близько 40 відсотків пацієнтів), але може виникнути і в молодому віці. Здебільшого перші ознаки розладу помічає не сама людина, а її оточення.
Існує безліч причин порушення пам’яті. Найбільш поширені — розлади, пов’язані з віком і наявністю хронічних хвороб (судинні захворювання головного мозку, цукровий діабет, патології нервової системи та щитоподібної залози).
Спровокувати проблеми з пам’яттю також може черепно-мозкова травма, пухлина головного мозку, інтоксикація організму при побутовому, професійному або лікарському отруєнні, дефіцит вітамінів і мікроелементів, стрес, депресія, вживання спиртного.
Але однією із найнебезпечніших причин вважається деменція — невиліковний неврологічний розлад, що спричиняє поступове погіршення як короткочасної, так і довготривалої пам’яті, а також розумових здібностей людини. При деменції хворий поступово втрачає здатність орієнтуватися в часі та просторі, впізнавати знайомих людей і звичні предмети.
За словами фахівця, порушення пам’яті поділяють на кілька основних видів (амнезія, гіпомнезія, парамнезія тощо), для яких характерні різні симптоми. Але в цілому запідозрити в себе проблеми дозволяють наступні ознаки: незвичайна забудькуватість (включно з іменами людей і недавніми подіями), розгубленість при виконанні повсякденних справ, труднощі в підборі й вимові слів, порушення орієнтації в просторі (навіть у знайомих місцях), поява нехарактерних для вас дратівливості або апатії.
— Якщо помітили в себе тривожні симптоми, зверніться до сімейного лікаря або невролога, — радить Наталія Гомоненко. — Фахівець проведе спеціальні тести, призначить необхідні аналізи та обстеження (це може бути ехоенцефалографія, КТ і МРТ головного мозку, аналізи крові та сечі). При діагностиці й виборі терапії порушень пам’яті, головне — виявити причину їх виникнення. Без лікування первинних хвороб домогтися корекції порушень пам’яті неможливо.
Якщо ж обстеження не виявили серйозних патологій і лікар дійшов висновку, що у вас вікове погіршення пам’яті й забудькуватість у межах норми, то достатньо контролю за хронічними захворюваннями (гіпертонія, діабет, атеросклероз), підтримуючого лікування та профілактичних заходів.
ПРОФІЛАКТИКА — ПРОГУЛЯНКИ, ЧИТАННЯ ТА КРОСВОРДИ
Уповільнити вікове зниження пам’яті допомагає активна розумова діяльність (читання, розгадування кросвордів, робота за комп’ютером, гра в шахи) і здоровий спосіб життя. Важливо нормалізувати сон, регулярно гуляти на свіжому повітрі, не нервувати, відмовитися від алкоголю та куріння, правильно харчуватися (не зловживайте солодощами, смаженим і жирним, частіше їжте рибу, бобові, яйця, печінку, свіжі фрукти й овочі).
ВПРАВИ ДЛЯ ТРЕНУВАННЯ ПАМ’ЯТІ:
— Щоранку пишіть список справ на день, читайте його вголос і намагайтеся запам’ятати, а ввечері перевіряйте себе. Взагалі, якщо треба вивчити або запам’ятати важливу інформацію, промовляйте її вголос — так клітини мозку краще залучаються до процесу запам’ятовування.
— Раз на кілька днів вчіть напам’ять невеликий вірш (хоча б чотири рядки). Наступного дня декламуйте його по пам’яті.
— Якщо вам потрібно запам’ятати щось важливе, подумки створіть у зв’язку з цим чіткий образ, бажано кумедний. Наприклад, якщо вам треба в магазин, думайте про те, що продавчиня нагадує Вєрку Сердючку — мозок краще запам’ятовує щось незвичайне.
— Візьміть в онуків підручник математики з елементарними вправами, такими як 5+3, або 18:2. Розв’язуйте подумки якомога швидше по 15–20 прикладів щодня.
— Ефективний спосіб краще й швидше запам’ятати що-небудь — спробувати пояснити це поняття або питання іншій людині. Так ви «закріплюєте» матеріал і посилаєте в мозок сигнал про те, що ця тема дуже важлива.
Підготувала Ірина КАДЧЕНКО.