Його мета – поповнити обсяг поживних речовин та мікроелементів, які були витрачені при дозріванні врожаю минулого року. Ігнорувати весняне підживлення не варто. Без нього врожай буде менш рясним, погіршиться якість ягід, а деякі сорти можуть втратити стійкість до заморозків.
Після зимівлі винограду потрібно кілька мікроелементів. Фосфор зміцнює кореневу систему та забезпечує повноцінний розвиток лози. Калій підвищує якість плодів і зимостійкість, а азот відповідає за нарощування зеленої маси.
На різних етапах вегетації кущам потрібен різний набір поживних речовин. Основну кількість добрив вносять, коли лоза починає пробуджуватися після зимівлі.
Додаткове внесення поживних речовин проводять за такою схемою:
🌟 у середині квітня, коли на лозі починають формуватися перші листочки;
🌟 у середині травня вносять наступну порцію добрив, оскільки культура готується до цвітіння;
🌟 наприкінці травня, коли починається формування зав’язей, проводять останнє підживлення.
Для винограду підходять як органічні, так і мінеральні добрива, але їх слід застосовувати по черзі, а не одночасно. Незалежно від обраного виду добрив, слід правильно підготувати робочий розчин і належним чином внести його у ґрунт.
Придатні для винограду органічні добрива
1. Компост і гній: використовують у перепрілому стані. У свіжій органіці можуть бути грибки або личинки шкідників, які завдадуть культурі шкоди. Перед внесенням добриво розводять водою у співвідношенні 1:3, перемішують і знову розводять, але вже у співвідношенні 1:10. Отриманий розчин виливають під кущі на невеликій відстані від лози.
2. Курячий послід: його склад практично повністю збігається з гноєм. У чистому вигляді пташиний послід здатний спричинити опік коріння, тому його обов’язково розбавляють у воді в пропорції 1:2. Отриману суміш на 2 тижні залишають під кришкою, а потім повторно розводять (1:5). Рідким розчином поливають кущі на відстані 50 см від стовбура.
3. Зелені добрива: підходять однорічні бобові культури. Після збирання врожаю їх косять і просто укладають у міжряддя винограду під глибоку оранку.
Оскільки використання органіки пов’язане з тривалою підготовкою, багато господарів віддають перевагу мінеральним добривам. Вони мають вміст певних речовин, необхідних на різних етапах вегетації.
Щоб спростити процес, кущі підживлюють комплексним складом. Його можна приготувати самостійно, змішавши 2 ст.л. суперфосфату, 0,5 ст.л. сечовини та 1 ч.л. сульфату калію з 10 л води.
Усі компоненти вводять у рідину по черзі і щоразу ретельно перемішують суміш. Готовим розчином поливають кущі, причому рідину вносять не під корінь, а на деякій відстані від нього.
Слід враховувати, що за поживністю такий склад підходить лише для перших двох весняних підживлень. Для третього добрива склад трохи змінюють, виключаючи із нього аміачну селітру. Якщо на кущах помітні ознаки нестачі певних елементів, їх додатково вносять до робочого розчину.
Корисним буде й обприскування розчином залізного купоросу. Цей засіб не тільки підвищує імунітет рослин, а й насичує їх залізом, необхідним для плодоношення.
Визначити нестачу певних компонентів можна, оглянувши листя. Наприклад, якщо рослині не вистачає азоту, листя набуває світло-зеленого відтінку. При дефіциті калію з’являється коричнева окантовка, а нестача заліза супроводжується пожовтінням.
Крім того, слід враховувати, що чим більша й потужніша лоза, тим більше корисних речовин їй потрібно. Цю особливість обов’язково беруть до уваги при розрахунку дозування добрива.