МОРКВУ ВИКОПУВАТИ НЕ ПОСПІШАЙМО
На грядках ще дозрівають помідори, огірки, кабачки, гарбузи, патисони. Настав час збирати пізню картоплю, закладати на зберігання цибулю та часник. До морозів потрібно викопати буряк. А ось із морквою можна почекати – перший морозець їй не страшний. Якщо прибрати її з грядок зарано, то майже половину врожаю ризикуєте втратити.
Щойно нічні показники температури наблизяться до позначки плюс 8 градусів, необхідно відразу зібрати недозрілі помідори. Дрібноплідні сорти вирвати разом із кущем і повісити в місці, що провітрюється, великі плоди покласти в ящики. При цьому, якщо плодоніжку обірвати, томати дозріють швидше, якщо залишити, то процес затягнеться. Рекомендована температура для дозрівання – 20–25 градусів.
Добре було б у вересні допомогти білоголовій капусті. Ті рослини, де качани набрали істотну масу, необхідно підкопати, щоб надірвати коріння, або обірвати з них нижнє листя. Такий прийом вбереже від розтріскування.
Пізню капусту ще можна підживити фосфорними та калійними добривами: фосфор стимулює розвиток плодів, а калій підвищує зимостійкість рослин.
Якщо сховище для овочів ще не готове, обов’язково потрібно подбати і про нього: провітрити, вимити, продезінфікувати. Можна збирати насіння. У цей час достигає квасоля, підсихають парасольки кропу, розпушуються волоті салату. Часто буває готове до збирання насіння артишоку, меліси, щавлю, багаторічної цибулі, спаржі.
Для отримання насіннєвого матеріалу на наступний рік у вересні вже можна відібрати екземпляри маткових рослин редьки, моркви, буряків, капусти (білоголової, червоноголової, савойської, брюссельської), селери, петрушки, пастернаку, ріпи. Але не варто намагатися зібрати насіння з гібридних рослин – вони не зберігають властивостей своїх батьків, їх доведеться закуповувати заново.
Уже можна сіяти для осіннього використання кріп, салат і редис. На спорожнілі грядки висівають сидерати.
ВІДНОВЛЮЄМО СУНИЦЮ
Плануєте до висадки новий сорт? То розсаду необхідно купувати уважно: краще приживуться ті рослини, що продаються в індивідуальних горщиках, мають розвинену кореневу систему і щонайменше три справжні здорові листочки.
Якщо нові кущики беруть із власної суниці, то їх відбирають від найбільш урожайних рослин, із другої-четвертої бруньки вусика (непарні бруньки резервні, на них не утворюються молоді рослини). Висаджувати полуницю можна аж до кінця місяця, проте найкращим періодом все ж таки є перша–друга декада вересня.
Вересень – гарний час для живцювання смородини. Якщо в цей період зрізати з маточного куща однорічні здерев’янілі гілки товщиною близько 0,7 см і довжиною 15–20 см (бажано вибирати пагони на 2–3-річній гілці) і прикопати їх на грядці під кутом 45 градусів, залишивши над землею тільки одну бруньку, то навесні вони пустять коріння і почнуть розвиватися. У випадках, коли посадка планується навесні, живці нарізають і прибирають на зберігання.
Ще необхідно проводити підживлення в саду: раз на чотири роки вносити основне добриво під плодові культури; раз на два роки – під аґрус; щороку – під смородину та садову суницю.
До кінця вересня вже можна перекопати пристовбурні кола дерев, зняти і знищити ловчі пояси, очистити старі стовбури від відмерлої кори, прибрати з-під яблунь, що відплодоносили, і продезінфікувати підпірки, спиляти засохлі гілки, провести санітарне, омолоджуюче та формуюче обрізування.
Загалом головним завданням місяця є ретельне прибирання всієї території від сухих рослин, падалиці, гнилих овочів і уражених хворобами бур’янів.
СТЕБЛА ПІВОНІЇ ЗРІЗУЄМО ПОВНІСТЮ
У вересні викопують цибулини та бульби жоржин, гладіолусів і бегоній. Їх підсушують і прибирають на зберігання. Гладіолуси можна загорнути в газетний папір. Бульби бегонії поміщають у горщики з попередньо заготовленим ґрунтом і ставлять на зберігання у прохолодне темне місце. Жоржини перед зберіганням промивають, вирізавши все тонке коріння.
У третій декаді місяця зрізують усі стебла півонії нарівні з поверхнею землі. Кущі прополюють, ґрунт удобрюють суперфосфатом і золою.
Верхню частину ірисів зрізують на висоті 15 см. Рослини обробляють від гнилей. Продовжують збирати насіння квітів.
У цей період для зимової вигонки висаджують цибулини тюльпанів, нарцисів і гіацинтів, а також багаторічники: іриси, флокси, дельфініум, аквілегію та ін.
Ґрунт під клематисами рихлять, прополюють, поливають за посушливої осені. Якщо кущі великі, їх викопують із наступним розподілом і висадкою в ями. Увесь місяць можна висаджувати різні декоративні чагарники та хвойні культури.