Найбільш поширені проблеми, з якими зверталися до мене жінки віком за 50 років це: образи, хронічна втома, агресія в побуті. Ось цим трьом проблемам і присвячую свої поради.
Образа — поширена деструктивна емоція, але жінки в мудрому віці дозволяють їй жити всередині свого світу. Часто образа — це реакція на непроговорену угоду (під «угодою» не маю на увазі документ, підписаний сторонами). Скажімо, подружжя на початку стосунків багато чого очікувало одне від одного, але не справдилося, звідси й потаємні образи. Соціальна угода — це відповіді на ключові питання взаємин: «чого я можу обґрунтовано чекати від іншої людини?» та «який внесок і в якому обсязі очікують від мене?» І попри те, що всі можуть легко розповісти про свої очікування, навряд чи вони будуть повністю зрозумілими для кожної зі сторін.
Що ж тут можна порадити? Треба проговорювати навіть найменші маленькі очікування. Може, ви отримаєте неприємні відмови, чи вам скажуть, що взагалі не хотіли таких стосунків із вами. Але дізнаєтесь, що насправді може вас очікувати з кожною людиною у вашому житті. Якщо вам здається болісним, що близькі не хочуть відповідати вашим очікуванням, то знайте, цей біль у рази менший, ніж біль від образ. Вони більш травматичні, ніж правда, отримана після щирого спілкування. Бо з правдою потім можна примиритися і жити, а з образою дуже важко. Вона виїсть вас ізсередини.
Агресія. Перше, що потрібно знати, агресія — це відрізок почуттів, де в середині норма, а по краях — не норма. Бо і надлишок агресії, і її дефіцит зробить ваше життя нестерпним.
Дуже важливо, чи можете керувати своєю агресією? Керована може допомагати в розв’язанні конфліктних ситуацій, у яких хтось наступає на ваші інтереси й зазіхає на межі особистого простору. Якщо хтось пробує, чи можна з вами поводитися нахабно, то керована агресія допоможе вам проявити твердість і дати відсіч.
Але надлишок агресії шкодить, бо вона накопичується. Тож єдиний оптимальний спосіб — уміти висловлювати її соціально прийнятними й безпечними для себе та інших засобами. В автомобілі є вихлопна труба. У мультиварці — клапан для випускання пари. А в людини є наднирники й нервова система. Якщо довго накопичувати агресію, можна вплинути на наднирники, і вони «захищатимуться». Наприклад, вирощуватимуть пухлину. Пухлина, своєю чергою, зможе призвести до безконтрольного вироблення кортизолу. А кортизол, знову ж таки, — почне впливати на поведінку людини, вона ставатиме агресивною.
То як зробити керованою агресію та ще й зуміти її приборкати?
Частіше дослухайтеся до себе, не будуйте свого життя, ґрунтуючись суто на почутті обов’язку. Дозволяйте собі конфлікти з іншими людьми, не накопичуйте образи й злість, тоді й агресія та аутоагресія будуть слабкими та нешкідливими. Дозволяйте собі все, що можете, сходіть до психотерапевта. Навчіться дихальної гімнастики, яка приборкуватиме вашу агресію, якщо її забагато. І навчіться любити себе та відстоювати свої кордони, якщо вашої агресії замало для норми.
Втома. Навіть не розповідатиму, що таке втома. Але якщо сном та відпусткою не можете з нею впоратися, то вам потрібно діяти за простою методикою, покроково.
- Сходити до ендокринолога і з’ясувати, чи потрібна вам гормонально-замісна терапія. Не боятися її, якщо лікар призначить. Часто втома — це прояв гормонального дисбалансу у віці 50 плюс.
- Піти до психолога або зателефонувати йому, він навчить, як взаємодіяти із сім’єю, коли вам важко робити ті справи, що раніше давалися з легкістю. Потрібно навчитися не випадати з сімейного, суспільного життя й водночас не втратити здоров’я і не робити надзусиль. Психолог допоможе скласти власну методичку комунікації з людьми, коли почуваєтеся виснаженою. Також психолог зможе стежити за вашими змінами, які втілюватимете, і допомагатиме віднайти сили й мотивацію.
- Можливо, доведеться пропити курс вітамінів чи фітоестрогенів, а, можливо, антидепресантів. У такому стані не варто думати, що всі таблетки завдають шкоди, і зосереджуватися на хімічній чистоті (бо часто люди говорять, що це все «хімія» і вона шкідлива, а самі живуть надшкідливим життям виснаженої людини). Якість вашого життя — ось що найважливіше. Вживайте засоби, що прописують ваші лікарі. Але все обов’язково обговорюйте з гінекологом-ендокринологом. Він буде вашим координуючим лікарем на період клімаксу — раніше цю функцію виконував сімейний лікар, або терапевт. Тепер інший час, тож вам доведеться частіше звертатися до гінеколога-ендокринолога.
- Хоч би як банально це прозвучить, але ви не стоїте перед вибором — потрібно вам гуляти на свіжому повітрі чи ні. Тепер вам обов’язково треба багато гуляти. Багато — це не цілими днями, але хоча б годину або дві щодня, за будь-якої погоди.
- Коли ви востаннє приймали розслаблюючі ванни? У дитинстві? У санаторії десять років тому? Тепер вони мають стати вашим традиційним завершенням дня. Увечері — теплі трав’яні ванни, аби розслабитися, вранці — душ, щоб збадьоритися.
- Уранці й увечері зазвичай пили чай, каву? Тепер замініть їх на трав’яні настоянки. Дібрати їх під ваші симптоми допоможе лікар.
- Ви економили на абонементі у спортклуб і спортивному оснащенні? Тепер вони вам потрібні. Зробіть собі такий подарунок. Якщо для вас це дорого, то походіть хоча б кілька місяців, аби зрозуміти систему, яку тренер розробить особисто для вас. А потім уже займайтеся самостійно.
- Система харчування у кожного своя, але найкраще отримати кілька консультацій дієтолога, аби зрозуміти, як вам тепер доведеться харчуватися. Ймовірно, раціон у клімактеричний період відрізнятиметься від попереднього харчування. Але важливо прийняти цю систему як таку, що тепер завжди буде з вами. Не можна повернутися до раціону, який підходив вам тоді, коли було багато сил та енергії. Усі модні дієти для схуднення тепер не діятимуть. А вам не можна втрачати енергетичного ресурсу.
- Кишківник. Останнім часом в інтернеті з’явилося багато статей про те, що кишківник — це другий мозок. Я не знаю, чи можна це підтвердити або спростувати, але впевнена — тепер маєте стежити, щоб він працював по годинах. Випорожнення кишківника надзвичайно важливе в лікуванні хронічної втоми й нервових виснажень.
Ваші працездатність і сили не відновляться на п’ятий день виконання всіх рекомендацій. Але ви побачите, що вони почнуть з’являтися, й відзначатимете, що кожен наступний місяць став менш енергоємним за попередній.
Ось такі прості та не прості поради можуть повернути вам якість і радість життя. Не хворійте і не страждайте!
Наталя ПІДЛІСНА, психолог.