Аспірин відомий своєю антитромботичною, протизапальною і антиканцерогенною дією. Ще в XIX ст. з’ясувалося, що споріднені хімічні сполуки – саліцилати, містяться в багаторічній трав’янистій рослині – таволзі, або лабазнику.
Таволга, власне, і стала прабатьком того самого аспірину, подарувавши йому звичну назву, взявши від ацетилу приставку «а» і від латинської назви таволги – корінь «спір» (spiraea).
Основними складовими рослини є похідні саліцилової кислоти (альдегіди, метилсаліциловий ефір). Перебуваючи в органічній формі, вони в поєднанні з вітаміном С, флавоноїдами, антоціанами, кумаринами позитивно впливають на організм людини, не спричиняючи сильних побічних дій, властивих синтетичному препарату.
Застосування трави має багато напрямків, але для позитивного результату потрібен тривалий прийом. Саме ця обставина і доволі трудомісткий процес приготування і стають найчастіше доступними лише пенсіонерам через наявність вільного часу.
Лабазник використовують для профілактики грипу та застудних захворювань, тромбоутворення й атеросклерозу. Для цього потрібно 1 ч.л. подрібненої трави заварити в середньому чайнику, як чай, разом із заваркою зеленого чаю або без неї, настояти в теплому місці й пити в будь-який час дня по 3–4 чашки на день.
При підвищенні артеріального тиску і підвищеній температурі: 1 ч.л. сухої подрібненої трави на склянку окропу. Настоювати в теплому місці 20 хв., процідити й випити за один прийом. За потреби повторити через 4 год.
При ревматизмі та артриті: 2 ст.л. сухої подрібненої трави залити 0,5 л окропу. Настоювати 1 год., процідити. Приймати по 100 мл 3–4 рази на день за 20 хв. до їжі.
Лабазник реально допомагає при головних болях різного походження і як протидіабетичний засіб. Трава сприяє підтриманню в нормі цукру в крові, а також підвищенню гемоглобіну при недостатньому харчуванні, одночасно допомагаючи позбутися постійних головних болів і запаморочення.
Дозування та тривалість прийому настою лабазника індивідуально прописує лікар, враховуючи наявні хронічні та супутні захворювання.
Протипоказана таволга людям, які страждають на коліти, гіпотонію, аспіринову астму.
Збирають лабазник на початку цвітіння, у червні–липні, зрізаючи лише верхівки без стебел. Ретельно сушать у тіні, розклавши тонким шаром. В іншому випадку в період зберігання трава може запліснявіти.
Зберігають у сухому місці в полотняних мішечках, банках або картонних коробках.
Олена СВІТКО, лікар-натуропат.