Страх — це необхідна емоція, яка протягом еволюції допомагала людям виживати. Проте іноді страх може бути ірраціональним або ж набувати таких масштабів, що заважає жити повноцінним життям. Як його опанувати, розповідають фахівці Психологічної підтримки.
* Перший крок до подолання страху — це його визнання. Страху не потрібно соромитися або приховувати. Чесно визнайте, хоча б перед собою, що боїтеся. Це допоможе почати працювати з емоцією.
* Доведення страшних думок до абсурду. Якщо ваш страх базується на перебільшених або нереалістичних думках, спробуйте довести їх до крайності. Наприклад, боїтеся провалу під час публічного виступу. Уявіть, що забули всі слова чи почали говорити нісенітниці. Програвання такого сценарію допомагає зняти напругу й зрозуміти, що ваші побоювання не є настільки критичними.
* Аналіз реальності загрози. Можливо, боїтеся того, що насправді не є небезпечним. Запитайте себе: «Чи дійсно мій страх має підґрунтя, чи це просто уява?»
* Поступова експозиція (зустріч зі страхом). Якщо він має конкретний об’єкт (наприклад, висота), найкращий спосіб його подолати — поступово до нього звикати. Спочатку дивіться на картинки або відео, потім наближайтеся до джерела страху в реальному житті. Ваш мозок поступово адаптується, і страх слабшатиме.
* Обговорення страху з людьми, які не бояться, — вони можуть поділитися своїм досвідом подолання страху і дати цінні поради.
* «Жахіття за розкладом». Цей метод дозволяє контролювати свої страхи. Виділіть 10–15 хв. на день для того, щоб свідомо намалювати собі найгірші сценарії розвитку подій. Але після цього припиняйте тривожитися до наступного відведеного часу. Так навчитеся не дозволяти страху домінувати над вами протягом усього дня.
Пам’ятайте: страх проявляється не тільки в думках, а й у тілі: пришвидшується пульс, стискається у грудях, напружуються м’язи. Подолати ці прояви допоможуть дихальні техніки, медитація чи спорт. Фізичне розслаблення допомагає зменшити емоційний вплив страху. Якщо ж він є надмірним, зверніться по допомогу до психотерапевта.