Хоч би яке насіння зберігалося у ваших запасах – куплене чи своє, його треба перебрати, викидаючи порожнисте та пошкоджене. При цьому слід пам’ятати, що помідори зберігають схожість 5–6 років, а перець краще використати до 4-річного віку. Виробник зобов’язаний зазначити термін придатності на пакетиках.
ЯК ВИГЛЯДАЄ ЗДОРОВЕ?
Насіння помідорів, перцю та інших культур може бути дрібним (зазвичай це гібриди), не ідеального кольору (темним) і вкрите плямами. Це припустимо. Інша річ, якщо підгнило, деформоване, зморщене, запліснявіле – таке для посіву не годиться, його викидаємо.
Плями на насінні з’являються у перезрілих плодів перцю та помідорів. Це не страшно. Також плямистим і потемнілим насіння може стати при неправильному зберіганні. Якщо терміново його просушити, то ще зможе дати врожай.
Бурим буває недозріле насіння, але в помідорів це рідкість. Деякі господарі збирають насіння із невистиглих плодів, і воно чудово зберігає колір і дає схожість, не гірше за стиглих.
ЯКЩО СУМНІВАЄТЕСЯ
Насіння викликає сумніви? Його можна перевірити на схожість, проростивши бодай дві насінинки. Якщо хоча б одна проросте, отже, схожість збережена.
Пустотіле зазвичай відбраковують перед посівом, закидаючи в підсолену воду (30–50 г солі на 1 л води). Порожнє спливе, повноважне – потоне. Тільки добре перемішайте його з водою і дайте настоятися кілька хвилин.
Насіння гібридів не піддають такій перевірці. По-перше, воно й так на вагу золота. По-друге, насінини зазвичай оброблені спеціальними препаратами та вже відсортовані. Тож таке вже годиться для посіву. Боятися, що насіння, яке потемніло, заражене хворобами та вірусами, не варто. Просто купуйте його в надійних продавців і виробників.