Спекотного літа на плодах солодкого перцю виникають сонячні опіки. Так часто буває, коли на кущах видаляють частину верхнього листя – і прямі промені потрапляють на плоди.
ОПІК ЧИ ВЕРШИННА ГНИЛЬ
Часто опіки плутають із вершинною гниллю. Це неінфекційне захворювання, яке спричиняє дефіцит кальцію та надмір азоту. Його розвиток спостерігається також при різких коливаннях ґрунтової вологи, механічних пошкодженнях коріння при обробці ґрунту та догляді за рослинами. Ускладнюють проблему також грибкові хвороби.
Як відрізнити? При сонячному опіку відмирання тканин відбуватиметься з того боку, який освітлюється сонячними променями. Таке ураження поверхневе, воно не зачіпає насінні камери. Плями некротичні, ніби випалені, іноді побілілі. А от якщо це вершинна гниль – пляма зміститься до самого кінчика плоду, буде і на бокових сторонах. Перці уражуватимуться і ззовні, і всередині. У насінній камері при цьому можуть розвиватись мокрі гнилі. Плями спочатку водянисті, з часом збільшуються, стають бурими або чорними, сухими та шкірястими. Тканина втрачає колір, зморщується, поступово відмирає. Пізніше на поверхні з’являються грибки. Плоди, уражені вершинною гниллю, дозрівають раніше терміну. Їх смакові та товарні якості погіршуються. Крім того, при гнилях передусім відбувається ураження нижніх плодів. А при опіку страждають передусім ті, що освітлюються сонцем.
ЯК ДОПОМОГТИ
Доглядаючи рослини, не слід видаляти на кущах багато листя. Адже воно захищає плоди від сонця. Для захисту кущів від надмірного проміння використовують захисні екрани. Це можуть бути полімерні затінюючі сітки.
Хороший ефект дає мульчування ґрунту. Нестача вологи лише посилює проблему. Тож дуже важливе регулярне зволоження грядок. При поливі слід не допускати потрапляння крапель води на плоди. Адже крапля на сонці грає роль лінзи, яка випікає шкірочку перцю. Уражені плоди обривають, оскільки на відмерлій тканині можуть оселитись збудники такої хвороби, як альтернаріоз.
Якщо це вершинна гниль, важливо регулярно підживлювати кущики кальцієм, зокрема кальцієвою селітрою (0,5–1-відсотковою по листю). Для кореневих підживлень у 10 л води розчиняють 30 г кальцієвої селітри (на кв.м 8–10 л розчину). Ефективні також підживлення золою (на 10 л води 10 склянок золи). Збільшують поливну норму.
АБИ НЕ ДОПУСТИТИ НАДАЛІ
Для цього прискіпливо обирайте сорти. До сонячних опіків менш чутливі дрібноплідні, а от крупноплідні – схильні більше. Також більш чутливі темно-зелені – темна поверхня краще притягує тепло. Значно менш чутливий до сонця гострий, аніж солодкий, перець. При посадці не варто робити дуже великі міжряддя. Між рядами має бути 60–70 см, між рослинами в рядку – 20–25 см. Ряди бажано розмістити із заходу на схід.
Катерина ОКУНЬ.