Хлібом і сіллю здавна прийнято у слов’ян зустрічати гостей. «Без солі й хліб не їсться» — каже народна мудрість. Але в минулому столітті досвід предків «переглянули».
Ha міжнародному симпозіумі в Німеччині дієтологи визнали сіль шкідливим для здоров’я продуктом. І почалося захоплення безсольовими дієтами, у свідомості людей утвердилася думка: сіль — це біла смерть. Однак згодом ці постулати були спростовані. Американський дослідник Майкл Елдерман (Нью-Йорк) звернувся до урядових медичних організацій із закликом припинити пропаганду безсольових дієт. Він переконався, що брак солі в організмі призводить до підвищення ризику інфаркту, спричиняє утворення тромбів і порушення вироблення інсуліну. Його підтримали інші вчені, які дійшли висновку: відповідь на запитання про «ворожість» чи «дружність» солі для людини залежить від її кількості та стану організму, а норма (чайна ложка щодня чи 5—6 г) — індивідуальна для кожного.
Безперечно, гіпертонікам, людям із захворюваннями серця та нирок слід стримувати бажання досолювати страву, особливо під час прийому сечогінних препаратів. Але жінкам у критичні дні, тим, хто зазнає великих фізичних навантажень, гіпотонікам (коли тиск понижений) сіль корисна, якщо вони відчувають слабкість. А хто не знає, що для поліпшення апетиту треба з’їсти шматочок посоленого хліба?
Сіль може бути й ліками
Захворювання дихальних шляхів, астму лікують у соляних шахтах. Прожарену на сковорідці й насипану в полотняні мішечки сіль кладуть на 10 хв. на лоб, ніс, підошви при застуді й на поперек — при радикуліті. Її використовують для місячного курсу лікування від алкоголізму розсолом квашеної капусти, доводячи прийом від чверті до повної склянки щодня.
При носових кровотечах неповну чайну ложку солі розводять у склянці води і 10—15 разів на день втягують розчин у ніздрі, затримують на 10—15 сек. і виливають. При парадонтозі корисно втирати сіль (5—10 г), розчинену в меду, в ясна. Полоскання водою з сіллю та оцтом допомагає, коли хитаються зуби, хворіють ясна. Змішана з оливковою олією, оцтом і медом сіль рятує від ангіни й дифтериту, а суміш солі та меду — від наслідків укусів бджіл, шершнів та ос. Дієвий засіб проти синців, запалень — у три чверті склянки коньяку насипати до верху дрібну сіль і сколотити. Як сіль осяде — ліки готові. Приймають «препарат» вранці, щодня, до сніданку по 2 столові ложки, розбавляючи 6 столовими ложками окропу. А при кольках у животі повторюють прийом через 2—3 год.
До шпор на п’ятках, при остеохондрозі прикладають 5 діб примочки зі склянки крупної солі, настояної в 0,5 л коньяку з 3 стручками червоного перцю. Радикуліт мине, якщо двічі на день 4 доби робити процедуру: на змащений олією поперек накладати марлю, просочену сумішшю з меду, солі, спирту (по 250 мл) з 2 столовими ложками питної соди. На ніч пов’язку змінити, знову змастити шкіру олією.