«Не вродив мак — пробудемо й так», «Сім год мак не родив — і голоду не було». Ця народна мудрість ніби підкреслює, що мак займає не першочергове місце в нашому раціоні. Однак рослина, погодьтесь, на це й не претендує.
Інша річ, що наділена глибоким символізмом у звичаях та культурі українців. Зокрема, без неї годі уявити деякі наші ритуальні страви, як-от різдвяну кутю чи пироги. Його неодмінно додають до букетів для освячення на Маковія (14 серпня). «А в пшениці то мак, то волошки закрасили б роботу хоч трошки», — писала Леся Українка. Не в усіх країнах мак має однозначний символізм, однак в Україні цю квітку вважали символом молодості та краси. На весільному вбранні нареченої вишивали маки, насіння додавали у весільні пироги.
ЛІКУЄ ЧИ ШКОДИТЬ?
Археологи знайшли коробочки маку при розкопках поселень первісних людей, траплявся він і в єгипетських гробницях. У грецькій міфології мак асоціюється з Деметрою, богинею родючості та землеробства. Також він присвячувався богам сновидінь Морфею та сну Гіпносу. Спочатку мак використовували як лікувальний засіб. Тепер у багатьох країнах він є продуктом харчування. Гіппократ вважав, що маковий сік можна використовувати як зміцнювальний та поживний засіб. А ось давньоримський лікар Діоскорид попереджав про небезпеку соку маку. Л.Рева та Н.Рева у своїй книзі «Дикі їстівні рослини України» пишуть: «Латинська назва маку походить від слова papa — хліб, точніше — дитяча кашка і verum — справжній. Раніше сік із маку підмішували дітям у їжу, щоб міцніше спали й не заважали працювати. Молочний сік маку у великих дозах отруйний, має гіркий смак і неприємний запах». Тут одразу пригадується ще один класик української літератури — Марко Вовчок. У новелі «Горпина» вона розповідає про трагедію молодої матері, яка напоїла хвору дитину настоєм макових головок, і та померла. Можливо, дійсно назва маку пішла від давнього звичаю заспокоювати дітей маком, бо люди ще не знали, що робити цього категорично не можна.
Існує величезна кількість різновидів цієї рослини. Мак-самосійка каже сам за себе. А ось мак снодійний слави зажив неоднозначної. З одного боку, саме він здавна був відомий своїми лікувальними властивостями (болевтамівними, заспокійливими, снодійними). З іншого, за невмілого використання саме ці властивості можуть завдати шкоди. Як лікарську рослину мак нерідко застосовують для виготовлення спазмолітичних препаратів.
НА КЛУМБІ
Дуже красивими є махрові форми. Мак кавказький «Сонечко» має на пелюстках чорні крапки, як у жука-сонечка. До речі, щоб квіти довше стояли у зрізаному вигляді й не осипались, свіжий зріз потрібно потримати над вогнем або занурити в гарячу воду. Існують навіть маки з блакитними квітами, які можна легко виростити у своєму квітнику. Це — меконопсис.
Якщо бажаєте виростити такі квіти, оберіть відкриту сонячну ділянку. До складу ґрунту вони невибагливі. Висівають рано навесні, по снігу, або пізно восени.
У КУЛІНАРІЇ
Із насіння маку отримують цінну олію (у стиглому її міститься до 59 відсотків). Має приємний смак і запах, добре засвоюється. Вважається однією з найкращих серед рослинних олій. Містить сахариди, масляну, стеаринову, ізолінолеву та інші жирні кислоти. Додайте й те, що мак містить калій, кальцій, фосфор, вітамін В1, провітамін D, вітаміни РР, С та Е. Водночас є досить калорійним: у 100 г насіння 525 кКал.
Для пирогів готують макове пюре: насіння промивають кілька разів у холодній воді, потім замочують у теплій на 3–4 години і пропускають через м’ясорубку 2–3 рази. Тільки тоді мак буде соковитим.
Катерина ОКУНЬ.