Люблю експериментувати в саду, вирощувати нові сорти, перещеплювати дерева. Нещодавно натрапив на поняття: сад пальметного типу. Що воно таке?
Ігор ЛУЦЮК. Сумська обл.
Перевага пальметного формування дерев перед звичайним полягає в тому, що пальметні дерева починають плодоносити значно раніше. Крім того, їх часто застосовують на невеликих площах. За рахунок рівномірного розподілу сонячного світла плоди краще освітлюються, а отже, плодоношення збільшується. Щоб створити садок пальметного типу, передусім підбирають районовані сорти, що рано вступають у плодоношення. Дерева, сформовані по типу пальмети, утворюють ніби суцільну стіну — шпалеру. Ряди дерев доцільно розміщувати з півночі на південь. У таких садках замість обрізування застосовують відгинання гілок і пригинання пагонів. Гілки при цьому розташовують не довільно, а в певному напрямку — ярусами. Для утримання пагонів в одній площині застосовують різноманітні кріплення, найчастіше — шпалери. Закріплюють гілки пальмети в потрібному положенні м’яким дротом, шпагатом тощо.
Формувати саджанці починають ще в розпліднику. Основні гілки розташовують в одній вертикальній площині. Надалі слід визначати, де закласти гілки наступного порядку, та скеровувати їх у потрібному положенні. Закінчують формування пальмети протягом 3–4 років.
Процес доволі трудомісткий, і це основний недолік цього способу. Крім того, формування дерева за типом пальмети саме по собі не забезпечить високих врожаїв. Цю роботу слід проводити кваліфіковано і своєчасно, дотримуючись певної послідовності. Тож якщо ви не надто досвідчений садівник або не маєте достатньо часу, можливо, й не варто експериментувати з саджанцями.
Іван СИМАКОВ, садівник.