Коли температура повітря встановлюється від 10 до 25 градусів, настає сприятлива пора для розмноження іксодових кліщів.
У спеку, за температури вище 30 градусів, їх активність знижується. Але остерігатися їх варто аж по жовтень, адже укуси цих комах можуть бути вкрай небезпечні, як для людини, так і тварин.
Улюбленими місцями проживання кліща є затінені та зволожені листяні й змішані ліси з густою травою. А також дачні та присадибні ділянки, парки й лісопарки, сквери й газони. Вони прикріплюються до людини або тварини з рослин висотою не більше метра від землі. А потім за кілька годин заповзають у відповідну для присмоктування ділянку. У людини найчастіше це ноги, пахова і пахвова ділянки, спина, шия та шкіра за вухами.
Найпоширеніші хвороби, які переносять кліщі, – це бореліоз і кліщовий енцефаліт, гостре інфекційне захворювання, яке вражає головний і спинний мозок. За останні 5 років по Києву не було зареєстровано випадків зараження кліщовим енцефалітом, а ось у регіонах, зокрема на заході, подібне раніше фіксувалося. На сьогодні обов’язкової вакцинації в країні немає, вона проводиться лише у випадках виїзду в ендемічну зону.
При хворобі Лайма, або бореліозі, уражується шкіра, нервова система, опорно-руховий апарат і серце, вона може призвести і до інвалідності. До того ж небезпеку становлять не тільки дорослі кліщі, а й їхні німфи, юні особини, які до людей також можуть присмоктатися. Розмір німфи – від 1 до 2 мм, і часто люди просто не помічають маленьких паразитів. Як наслідок, звертаються по медичну допомогу вже з наявністю характерної мігруючої еритеми.
У разі укусу кліща слід негайно звернутися в найближчий медзаклад, щоб його видалити. У перші 72 год. після укусу для профілактики інфекцій приймають доксициклін. Якщо немає алергії на антибіотики, приймають 200 мг препарату одноразово, це 2 капсули. Важливо! Це має бути обов’язково лікарське призначення! За місцем укусу потрібно спостерігати протягом місяця. Якщо навколо нього є почервоніння, отже, з’явилася мігруюча еритема.
Аби уникнути такого стану, потрібно через 3–4 тижні, не раніше, в будьяких платних лабораторіях здати аналіз на антитіла: імуноглобуліни M і G, саме Borrelia burgdorferi – збудників бореліозу, які зустрічаються частіше. Це потрібно зробити, аби впевнитися, що не заразилися. При появі мігруючої еритеми повинні звернутися до лікаряінфекціоніста, який призначить антибактеріальну терапію. Лікування має тривалий період. Якщо самі знайшли на собі кліща, приймати тривалий час антибіотики самостійно не можна і не потрібно. Адже не обов’язково кожен укус закінчується захворюванням.
Нагадуємо, що для профілактики укусів цих комах користуйтеся спеціальними аерозолями від кліщів – акарицидами і надягайте світлий одяг із довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла, взувайте закрите взуття, заправляючи в нього штани. Після відвідин місць проживання паразитів проводьте огляд одягу та ділянок тіла.
Підготувала Валентина ГАРКАВА.