Лікувальні властивості переробленого бджолами нектару відомі давно. Мед лікує застуду: містить величезну кількість мікроелементів і є стимулятором імунної системи, може полегшити кашель, має жарознижуючу дію. У цьому випадку особливо цінується липовий.
Є в меді ліпопротеїди високої щільності — речовини, здатні знизити рівень холестерину. Але він калорійніший за цукор. Тому, коли хочете з’їсти ложку меду, пам’ятайте, що вона у 5 разів важча за ложку цукру. У чайній ложці меду міститься приблизно 300 ккал. Саме тому вважати його дієтичним продуктом не можна.
Мед у сотах цінується найбільше, оскільки його неможливо підробити. Та й сам віск містить корисні для здоров’я компоненти — вуглеводи (життєва енергія), ненасичені кислоти, амінокислоти (будівельний матеріал для організму) і цілий набір мікроелементів. Шкоди від того, що віск потрапив в організм не буде, якщо не поглинати його у великих кількостях. 1 столової ложки достатньо, щоб отримати корисні речовини.
Рідким мед буває тільки безпосередньо в момент збирання. При зберіганні він кристалізується і густішає. Деякі недобросовісні виробники намагаються зробити його більш рідким і привабливим, нагріваючи. Якщо взимку ви купуєте рідкий мед, то, скоріше за все — це підробка, або його багато разів намагалися нагріти. Виняток становлять рідкі види — травневий, акацієвий, липовий, гречаний, конюшиновий, каштановий мед. У них високий вміст рідини і фруктози, які попереджають кристалізацію. Але мине більше року, і все одно загустіють.
Зберігати мед краще в скляній банці з щільно закритою кришкою в сухому темному прохолодному місці при температурі від 5—10 градусів, без попадання прямих сонячних променів. Холодильник для цієї мети підійде якнайкраще.
Людям, у яких є алергія на цвітіння, мед заборонений. Дітям до 1 року теж, а до 3 років не бажано, тому що пасіки можуть бути заражені ботулізмом. Для дорослих це безпечно.
У меді міститься речовина оксиметилфурфурол, яка при нагріванні більше 60 градусів стає канцерогенною. Тому любителям покласти ложечку меду в окріп і пити чай або готувати медовики доведеться відмовитися від своїх звичок і їсти мед, намащуючи його на хліб або з чаєм вприкуску. За концентрацією оксиметилфурфуролу шляхом експертизи визначають якість меду і нагрівали цей продукт чи ні.
Підготувала Валентина ГАРКАВА.