Час від часу ми помічаємо появу на поверхні нігтів білих цяток або смужок. Іноді вони поодинокі й швидко зникають, іноді — множинні й не сходять із нігтьових пластин місяцями. «Порадниця» з’ясувала, про що свідчить поява таких ознак і в яких випадках варто турбуватися.
ТОТАЛЬНА АБО ЧАСТКОВА
— Із появою білих плям, смужок або крапок на нігтях рук чи ніг хоч раз у житті стикалася кожна людина, незалежно від статі та віку. У медицині це поширене явище називається лейконіхія, — пояснює лікар-дерматовенеролог вищої категорії Володимир Агафонов. — Залежно від ступеня патологічних змін у структурі нігтьової пластини лейконіхія поділяється на тотальну (колір змінює майже весь ніготь) та часткову. Остання в свою чергу буває точковою, поздовжньою та смужкоподібною, але відрізняється лише формою побілілих ділянок, що з’явилися на нігті. Білі плями та крапки можуть бути одиничними чи множинними, а смуги — як горизонтальними, так і вертикальними.
За словами лікаря, виникнення білих цяток пов’язано з потраплянням бульбашок повітря між нігтьовим ложем і пластиною. Це може відбуватися під впливом багатьох факторів. Найчастіше лейконіхія – тільки косметичний дефект, який самостійно проходить з відростанням нігтя, але іноді це тривожний сигнал про суттєві «несправності» в організмі.
ПРИЧИНИ ПРОБЛЕМИ
Причини лейконіхії бувають зовнішніми та внутрішніми. До зовнішніх належать різні травми нігтя (удари, пошкодження при манікюрі й педикюрі, носіння тісного взуття, використання накладних нігтів) та вплив хімічних речовин (побутової хімії, фарб і розчинників, лаку для нігтів, рідини для зняття лаку). До появи білих міток призводить і звичка занадто коротко стригти нігті або гризти їх.
Внутрішніми факторами можуть стати прийом деяких ліків, отруєння організму важкими металами, грибкова інфекція нігтів, наявність різних хронічних захворювань (цукровий діабет, серцева недостатність, псоріаз, екзема, патології шлунку, кишківника, печінки або нирок). Спровокувати проблеми з нігтями також здатна нестача деяких вітамінів і мінералів в організмі внаслідок дієти або гіповітамінозу, залізодефіцитна анемія, сильний стрес, невроз. Зрідка лейконіхія може бути закладена на генетичному рівні.
ЩО РОБИТИ
— Якщо білі плями на нігтях турбують вас нечасто, і ви здогадуєтесь про причину їх появи, наприклад, забій пальця, то йти до лікаря немає необхідності, — каже Володимир Агафонов. — Якщо ж смужки та крапочки постійно виникають «на рівному місці» й не зникають тривалий час (довше декількох місяців), варто звернутися до сімейного лікаря або дерматолога та пройти всебічне обстеження організму. В першу чергу, рекомендується перевірити роботу шлунково-кишкового тракту, печінки та нирок, а також виключити грибкове захворювання нігтів.
Лікування призначається залежно від першопричини, що викликала зміни в структурі нігтьової пластини.
ПРОФІЛАКТИКА ТА НАРОДНІ ЗАСОБИ
Якщо у вас є схильність до появи білих плям на нігтях, важливо повноцінно харчуватися, приймати вітамінно-мінеральні комплекси, уникати стресів і захищати руки від механічних та хімічних ушкоджень. Зокрема, робіть прибирання та мийте посуд тільки в гумових рукавичках, відмовтеся від фарбування та полірування нігтьової пластини, регулярно використовуйте лікувальні лаки й захисні креми для рук і нігтів.
Ефективні при лейконіхії й народні засоби. Добре зміцнюють нігті теплі ванночки з морською сіллю, настоєм кори дуба, ромашки, шавлії (тривалість процедури – 15 хв.). Прискорити зростання нігтів допоможе втирання в них рідкого риб’ячого жиру з додаванням вітаміну Е, різних олій: оливкової, кокосової, чайного дерева, з виноградних або абрикосових кісточок.
ПРО ЩО РОЗПОВІДАЮТЬ «МАЛЮНКИ» НА НІГТЯХ
Форма та розмір білих плям на нігтьовій пластині може свідчити про причини їх появи. Так, після травми зазвичай виникають крапки, рідше –смужки, але не розвивається тотальне ураження нігтя.
У результаті сильного стресу може з’явитися велика біла пляма по центру пластини (часто — великого пальця), яка зникає в міру зростання нігтя.
Про гіповітаміноз часто сигналізують множинні дрібні білі цятки відразу на декількох нігтях, особливо, якщо є супутні ознаки — сухість шкіри, випадіння волосся, сонливість.
Якщо білі крапки виникли одночасно з потовщенням і розшаруванням нігтів — це говорить про грибкову інфекцію.
А при отруєнні організму ліками або важкими металами поперек нігтя з’являються довгі білі смужки.
Ірина КАДЧЕНКО.