Як відомо, стрес – причина всіх хвороб. Літо й відпустка закінчилися, температура повітря знижується, ми усвідомлюємо, що попереду – не найкомфортніша пора року, до того ж сповнена тривог, турбот і роботи… От недуги й піднімають голову. Численні дослідження засвідчують, що коли на людину впливають негативні фактори зовнішнього середовища й вона відчуває відповідні емоції, то в організмі виробляються гормони стресу (норадреналін – при фізичному стресі й адреналін – за психологічного). Тому осінь не лише пригнічує нас сірим небом і нескінченними дощами, а й загострює проблеми зі здоров’ям.
Під час зміни сезонів в організмі відбувається перерозподіл: деякі процеси уповільнюються, деякі посилюються, імунна система зазнає підвищених навантажень – і тоді під удар потрапляють «слабкі» органи й системи.
Зокрема у схильних до застуд загострюються хронічні захворювання дихальних шляхів (бронхіт, гайморит тощо), у людей із проблемами сечостатевої системи нагадує про себе цистит, та й особи із захворюваннями шлунково-кишкового тракту відчувають негативний вплив осені. Повертається й забуте під час теплого літа слово «переохолодження». Восени легко промочити ноги чи трохи змерзнути, адже ми часто за звичкою доношуємо літній гардероб. А переохолодження призводить до поновлення «сплячої» хронічної недуги.
Як запобігти загостренням цієї підступної пори року? Особам з ослабленим здоров’ям слід подбати про профілактику: берегтися, одягатися відповідно до погоди, уникати переохолоджень і протягів. Але найперше – зміцнювати імунітет. Фактично слід змінити спосіб життя, тобто правильно харчуватися, по змозі займатися спортом, більше бувати на свіжому повітрі й уникати стресів.
На жаль, далеко не в усіх вистачає сили волі, часу й можливостей для таких рішучих кроків, і саме тому лише небагатьом вдається позбутися хронічних захворювань.
Юрій ТОКАРЄВ.