Поліноз або сезонний алергічний ринокон’юнктивіт з’являється регулярно рік у рік приблизно в один і той самий час, як реакція на пилок рослин. Сама реакція може бути різною, можуть додаватися (а без лікування так і є) нові алергени, тобто сезон подовжується.
Що робити з його проявами, а чого не можна, які наслідки?
Типові очні симптоми, властиві цьому захворюванню:
- свербіння – від помірного до постійного, виснажливого;
- набряк повік – одного або обох очей;
- почервоніння повік і білків очей – помірне;
- інше бачить офтальмолог при огляді «під мікроскопом» (у щілинній лампі).
Найгірший результат: виснажливий дискомфорт, виражений больовим синдромом, зниження зору, яке не минає після закінчення сезону. Рідко, не в перший і не в другий рік, але трапляється. Зазвичай буває сезонний дискомфорт.
НА ЩО БУВАЄ АЛЕРГІЯ?
На ясен, клен, кипариси, дуб, в’яз, вільху, вербу, березу і, звичайно, тополю, яка скоро зацвіте. Всі думають, що алергія з’являється на її пух. А насправді пух – це «насіння на парашутику». Алергії на насіння не буває, зате пух чудово переносить пилок інших квітучих у цей час рослин. Алергія на пух зустрічаєт ся не часто.
ЩО РОБИТИ?
Йти до офтальмолога, лора та імунолога. Офтальмологи знімають або послаблюють симптоми, лікує алерголог.
ЗАГАЛЬНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
- Не користуйтеся контактними лінзами під час алергії.
- Не призначайте собі самі дексаметазон – він дуже добре допомагає, але при тривалому використанні може призвести до катаракти і глаукоми, навіть у 25 років.
- Не використовуйте краплі з відбілюючим ефектом.
- Сходіть до офтальмолога, навіть якщо минулого року «булотесаме» – багато очних хвороб проявляються майже однаково, самому їх відрізнити дуже важко.
Олександр ТЕСЛЕНКО, офтальмолог-ретинолог, лазерний хірург офтальмологічного центру «Центр Ока».