Літо — час спеки та пікніків на природі, які пов’язані з підвищеним ризиком отруєнь та кишкових інфекцій. «Порадниця» з’ясувала, як уберегтися від одного з найпоширеніших захворювань цієї групи — сальмонельозу.
ЗАХВОРІТИ МОЖЕ КОЖЕН
— Сальмонельоз — це інфекційне захворювання, яке спричиняють бактерії роду сальмонела, — пояснює гастроентеролог-ендоскопіст вищої категорії Лариса ПРИПИЧЕНКО. — Зазвичай інфекція проявляється ураженням органів шлунково-кишкового тракту, гострою інтоксикацією та зневодненням організму через блювання та діарею. Але іноді можлива більш важка форма хвороби, що вражає інші органи та системи й загрожує життю пацієнта.
Захворіти на сальмонельоз може людина будь-якого віку, та найбільш чутливі до інфекції діти до 5 років і літні люди, які переносять захворювання важче за інших. У цілому симптоми та ступінь ураження шлунково-кишкового тракту залежать від кількості й серотипу збудників, що потрапили в організм, а також стану імунної системи пацієнта. Імунітет до сальмонельозу виробляється, але він нестійкий і зберігається максимум рік.
ШЛЯХИ ЗАРАЖЕННЯ
За словами лікарки, джерелами сальмонельозу можуть бути хворі люди або бактеріоносії (інфікована людина без симптомів захворювання), тварини чи птахи (тому в окремій групі ризику — співробітники птахофабрик і тваринницьких ферм).
Зараження найчастіше відбувається при вживанні інфікованих сальмонелами й термічно погано оброблених продуктів — здебільшого м’ясних і молочних, а також яєць і готових страв з їх додаванням (кремових кондитерських виробів, салатів із майонезом). Підступність сальмонельозу в тому, що наявність збудника в харчовому продукті ніяк не змінює його зовнішній вигляд і смак. Рідше причиною захворювання стають забруднена бактеріями вода або немиті овочі.
Інфекція може передаватися і контактно-побутовим шляхом: через брудні руки, іграшки, посуд, дверні ручки.
ТРИВОЖНІ СИМПТОМИ
Після зараження захворювання дає про себе знати в період від кількох годин до кількох діб. Зазвичай сальмонельоз проявляється характерними симптомами кишкової інфекції: підвищенням температури тіла, загальною слабкістю, головним болем, нудотою, болем у животі, до яких незабаром приєднуються рясна багаторазова блювота й діарея. У випорожненнях хворого при цьому присутня велика кількість слизу, іноді — кров.
При тяжкому перебігу захворювання розвивається синдром зневоднення, судоми, спостерігається збільшення печінки й селезінки, може виникнути ниркова недостатність.
У той же час симптоми здатні дещо відрізнятися залежно від форми сальмонельозу. При виникненні будь-яких ознак гострої кишкової інфекції хворому потрібно виділити окремий набір посуду й за можливості ізолювати від решти членів сім’ї.
ДІАГНОСТИКА ТА ЛІКУВАННЯ
— Щоб підтвердити діагноз, проводяться лабораторні дослідження калу або блювотних мас хворого для виявлення збудника захворювання, рекомендуються також загальний і біохімічний аналізи крові, — каже Лариса Припиченко. — Лікування залежить від форми й тяжкості перебігу сальмонельозу, але в основному призначаються промивання шлунково-кишкового тракту, прийом сорбентів, антидіарейних препаратів, ферментів, пробіотиків, сольових розчинів, а також спеціальна дієта та питний режим. Іноді необхідна антибактеріальна терапія. В середньому курс лікування триває тиждень, після чого здаються повторні аналізи.
ЯК УНИКНУТИ ІНФЕКЦІЇ
Щоб уберегтися від зараження сальмонельозом, дотримуйтеся простих правил:
— піддавайте ретельній термічній обробці м’ясо, птицю, субпродукти, молоко, яйця; пийте тільки кип’ячену або мінеральну воду;
— не вживайте рідкі яйця, окату яєчню — бактерії можуть знаходитися як у білках, так і в жовтках;
— ретельно мийте руки перед приготуванням і прийомом їжі; регулярно мийте та дезінфікуйте кухонні поверхні й приладдя;
— використовуйте окремі дошки й ножі для нарізки сирого м’яса та овочів або готових продуктів;
— сире м’ясо та птицю в холодильнику зберігайте так, щоб не контактували з іншими продуктами (особливо готовими стравами). Тримайте м’ясо в закритому посуді, загорнутим у фольгу або поліетиленовий пакет;
— бережіть продукти від контакту з сирим м’ясом навітьув господарській сумці, обов’язково кладіть його в окремий пакет;
— ретельно мийте овочі та фрукти, особливо при їх вживанні в сирому вигляді; якщо немає можливості добре їх вимити — зніміть шкірку;
— не вживайте продукти з терміном придатності, що вже спливає, та «вуличну» їжу (особливо в неперевірених місцях);
— не готуйте їжу для інших, якщо у вас є симптоми нудоти або діареї.
Ірина КАДЧЕНКО.