Неправильний полив розсади може звести нанівець усю працю господаря. Особливо згубними є помилки при поливі молодих сіянців, бо доросла розсада стає більш стійкою. Небезпечним є як надмірне зволоження, так і недоливи. Рясні поливи можуть спричинити загнивання коренів і хвороби, а недостатні не дадуть насінню прорости.
МАЛО ЧИ БАГАТО?
Не існує універсального правила, як часто і в яких об’ємах поливати розсаду. Тому потрібно постійно спостерігати за станом сіянців і перевіряти поверхню ґрунту. На різних стадіях розвитку рослин потреба у волозі змінюється. Залежить вона і від конкретної культури. Так, якщо помідори «пробачать» нетривалу спрагу, то огірки чи капуста значно вимогливіші.
Найкращий час для поливу – ранок. За день волога встигне рівномірно розподілитись у ґрунті. У другій половині дня температура падає, що в поєднанні з вологою створює сприятливі умови для розвитку грибкових хвороб. Поливають розсаду повільно, не під корінь, а в міжряддях та по периметру. Важливо не допускати утворення кірки на поверхні ґрунту. Розпушити землю між тендітними сіянцями можна зубочисткою.
Перед посівом насіння землю в контейнері добре поливають. До появи сходів поверхню ґрунту краще зволожувати з пульверизатора. Тим більше небажано поливати з лійки щойно висіяне насіння, оскільки струмінь води затягне його у ґрунт глибше, ніж потрібно, і воно довше проростатиме.
Молоді сіянці можна поливати з піпетки, спринцівки або шприца. Після посіву насіння контейнер потрібно накрити склом або плівкою, щоб волога швидко не випаровувалась, періодично провітрюючи. Перші 3 дні після зняття плівки посіви не поливають. За цей час вони адаптуються до нових умов. Потім поливають у міру підсихання ґрунту. Стежать за тим, щоб зволоження було рівномірним. Після появи 2–3 справжніх листочків сіянці потребують більше вологи, вода має змочувати корінці на всю їх довжину.
Перед пікіруванням поливають особливо рясно, щоб корінці при пересадці менше травмувалися. Після цього рослини перші днів 5 не поливають до відновлення їх росту.
До початку загартовування ґрунт у контейнері завжди має бути злегка зволожений, без підсихання. Розсаді, що загартовується, поливи дещо зменшують. Рясно її поливають лише за кілька годин до висадки у відкритий ґрунт.
ЯКОЮ ВОДОЮ
Будь-яка для поливу не підходить. Найкраще, якщо буде дощова, тала або відфільтрована. Можна приготувати виморожену воду, що подібна до талої. Для цього її наливають у пластикову пляшку чи контейнер (не доверху) та поміщають у морозильник. За кілька годин по краях замерзне, а всередині буде вода з найбільшою домішкою солей, через це вона й довше замерзає. Таку воду потрібно злити, а ось лід розморозити та поливати рослини. Тільки потрібно дочекатися, доки вода нагріється. Вода повинна бути м’якою, кімнатної температури. Як холодна, так і гаряча – сильний стрес для рослин. Якщо доводиться здійснювати поливи лише водопровідною водою, її потрібно відстояти протягом 2 діб.
Корисними будуть також поливи кремнієвою водою. Для її приготування кілька камінців кремнію (можна придбати в аптеках) заливають водою та настоюють кілька днів. Кип’ячена для поливу не годиться.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.