Про рослини, які прикрасять сад до різдвяно-новорічних свят, «Порадниця» писала вже не раз: вічнозелені самшити, традиційні ялинки, гостролисті магонії, бересклети та багато інших. Особливої святковості садибі нададуть ще й вуличні гірлянди на сонячних батареях. Вони не потребують живлення від мережі та заміни батарейок. А нині розповімо про ще кілька вартих уваги ідей для вашого саду, які створять різдвяний настрій і прикрашатимуть дворище, навіть коли свята минуть. Згадайте про ці рослини, плануючи весняні роботи в садибі та підбираючи декоративні саджанці.
Калина лавролиста. Чи знали ви, що калина може бути вічнозелена? Калина лавролиста — поки малопопулярна, але дуже цікава рослина. Це пишний кущ із глянсовими листочками, що цвіте білувато-рожевими квітами з приємним ароматом. У наших широтах її теплої пори вирощують у саду, а з настанням холодів висаджують у контейнер і заносять зимувати в прохолодне приміщення з температурою 6–10 градусів. Контейнер розміщують на утеплених верандах, лоджіях, у зимових садках. До речі, цвісти рослина може навіть узимку.
Світлолюбна, любить легкий поживний субстрат і достатнє зволоження. З весни до осені бажані підживлення комплексними добривами. Потребує формувального обрізування та прищипування, що дозволяє отримати пишний кущ. Важливо! Калина лавролиста не має лікувальних властивостей, її не вживають у їжу, тож має виключно декоративну цінність.
Падуб. Ще одна рослина, яка створить атмосферу зимового свята. Гарний вигляд має як у поодиноких, так і групових посадках, особливо в поєднанні з такими ж вічнозеленими рослинами. З падуба виходять чудові зелені огорожі. Для надання кущу привабливої пишної форми його прищипують, але несильно, оскільки росте досить повільно. Також важливою є санітарна чистка гілок. До речі, гілочками падуба з ягодами можна прикрасити й домівку, вони дуже довго не втрачають декоративності.
Падуб (гостролист) невибагливий у догляді, любить напівтінь, легкі поживні субстрати та регулярне зволоження. Падуб нині зимує в наших широтах, хоча раніше вирощувався лише в регіонах із м’яким кліматом. Зараз його висаджують фактично скрізь, але потребує мульчування на зиму. У холодних регіонах бажано обирати районовані зимостійкі сорти. Молоді рослини на зиму краще утеплювати.
Піраканта. Надзвичайно оригінальна вічнозелена рослина заввишки до 2 м, що також не втрачає декоративності цілий рік. Навесні вкривається рясними пухнастими хмарками квітів, зібраних у суцвіття. Згодом на їх місці з’являються яскраві червоні, жовті або помаранчеві кетяги ягід (неїстівних), які тримаються на кущі протягом усієї зими. І коли зима вдягає на них снігові шапки — це щось неймовірне! А підкреслює цю красу темно-зелене блискуче листя.
Піраканта невибаглива в догляді, морозостійка. Любить світло (але може рости в напівтіні), а також родючі дреновані суглинки. Ідеально буде висадити її вздовж стін або парканів, де вона створить фантастичні яскраві огорожі. Добре переносить обрізування, для підтримання декоративності в рослини регулярно видаляють сухі та старі пагони.
Сніжноягідник. Ще одна рослина, без якої наша розповідь буде просто незавершеною. І хоча на зиму вона скидає листя, однак на пагонах залишаються білі неїстівні ягоди, завдяки яким рослина й отримала свою назву. Сніжноягідник надзвичайно витривалий: морозо-, посухо-, жаро-, вітро- та димостійкий, також легко витримує обрізування. Його ягоди поїдають деякі види птахів, але для людини вони отруйні. Кущ любить яскраве світло або напівтінь, росте на будь-яких ґрунтах — від кислих до лужних, поливів потребує лише в посуху. Особливо декоративний сорт — Mother of Pearl з великими плодами ніжно-рожевого кольору з легким рум’янком. Оригінальний також сорт Magic Berry з яскраво-рожевими ягодами.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.