Я завжди вирощую ранньостиглу капусту. Коли торішню їсти вже не хочеться, а молоду привозну продають по 40 грн за кг, уже збираю власний перший урожай. Однак біля капусти треба походити. Ранньостиглу вирощую у персональних стаканчиках, щоб потім не пікірувати, бо це трішки затримує ріст сіянців. Особливо люблю сорти Димерська 7, Дитмаршер Фрюер, Аврора, Червнева, Парел F1.
Працювати починаю наприкінці лютого. Готую живильну суміш: змішую 2 частини перегною і по 1 частині землі та піску. Або по 35 відсотків дернової землі та перегною і 30 відсотків торфу. Важливо, щоб земля для капусти не була кислою та важкою. А також дуже бажано за місяць до висіву насіння обробити землесуміш гарячою парою або принаймні пролити розчином марганцівки (3 г на 10 л води).
Корисно перед посівом на 15–20 хв. замочити насіння в гарячій воді (50 градусів), а потім охолодити й покласти на кілька годин у холодильник. Також для прискорення появи сходів насіння протягом 12–16 год. тримаю у воді при температурі 20–25 градусів. Тоді сходи будуть дружнішими. Після цього пророщую на зволоженій мішковині. Щойно почне кільчитися, висіваю в ємності для розсади розміром 6х6 см. Тару заповнюю землею на три чверті. Загортаю насіння на глибину 0,5–1 см і добре поливаю, бо під час проростання капусті потрібно багато вологи.
Далі дуже важливо забезпечити посівам необхідну температуру. Так, після сівби підтримую її на рівні 18–20 градусів, з появою сходів знижую на 4–5 днів до 8–10. Тому й так важливо, щоб сходи були дружними.
Надалі підтримую температуру на рівні 13–15 вдень і 8–10 градусів уночі. Звісно, підтримувати такий температурний режим непросто, однак це потрібно для того, аби капуста не витягнулась. А для цього вона також потребує багато світла.
Поливаю свою розсаду рясно, але нечасто, приблизно раз на 7–10 днів. Земля повинна підсихати. Сирість може стати причиною появи чорної ніжки, до якої дуже вразлива ця культура. Поливи здійснюю лише теплою водою, не нижче 22–24 градусів. Підживити посіви можна коров’яком (1:10) або сечовиною (1 ст.л. на відро води). За пару днів до висадки на город можна підживити мінеральними добривами: на 1 л води 3 г аміачної селітри, 5 г суперфосфату та 8 г калійних добрив.
За 15 днів до висадки розсади на грядки починаю її загартовувати, щоб призвичаювалась до зовнішніх умов. Перший день виношу на свіже повітря на 3 години, другий – на 5, третій – на 7 і так далі. За тиждень до висадки припиняю поливати. Готова до переселення на грядки розсада у віці 60–65 днів повинна мати непошкоджену верхівкову бруньку, 6–7 листків, добре розвинуту кореневу систему та бути заввишки 18–20 см. Висаджую обов’язково ввечері, щоб за ніч могла трохи зміцніти. Від хрестоцвітої блішки обробляю сіянці Актарою.
Порада наостанок: щоб отримувати безперервний урожай капусти, наступну невелику партію насіння висійте через 5 днів і т.д.
Ольга БАТЮК. смт Власівка Кіровоградської обл.