Завершується місяць поширення інформації про рак шкіри, тому не зайве нагадати про цю небезпечну хворобу, яка є однією з найпоширеніших онкологічних захворювань.
А один із факторів ризику його виникнення – сонячне опромінення, від якого треба захищатись. Дерматологи рекомендують дбайливий захист від сонця: тінь, одяг, що закриває шкіру, використання сонцезахисних засобів зі широким спектром захисту.
ЯК УТВОРЮЄТЬСЯ
Рак шкіри починається з перетворення здорових клітин на ракові. У його виникненні має значення генетика (наявність захворювання у родині), колір шкіри (що світліша, то більша схильність), велика кількість родимок, наявність сонячних опіків протягом життя, зокрема у дитинстві, активний сонячний вплив, деякі ліки та шкірні хвороби.
*Ви ніколи не обпікались на сонці, але працюєте чи відпочиваєте на сонці – це небезпечно?
Вплив на розвиток раку мають не лише сонячні опіки, а й постійне сонячне опромінення, навіть у невеликих кількостях.
*Чи знаєте, що засмагання в солярії не є профілактикою утворення сонячних опіків – фактору, що значно підвищує ризик раку шкіри?
Засмагання в солярії є канцерогенним, тобто таким, що призводить до раку шкіри.
*Чи потрібно видаляти родимки профілактично?
Ні, рак шкіри у 70 відсотках випадків з’являється на шкірі одразу, а в 30 – зі старих родимок. Тому слід уважно оглядати усю шкіру, звертаючи увагу на нові родимки й ті, які почали змінюватись. Профілактичне видалення родимок із такою метою не знижує рівень утворення раку.
*Ви травмували родимку, чим це загрожує?
Травматизація родимки не призводить до переродження її у рак. У такому разі доглядайте за нею, як за звичайною ранкою, помийте водою з милом та зверніться до лікаря, щоб пересвідчитись, що травмували саме родимку, а не щось інше.
*Як захищати дітей?
Більше 5 сонячних опіків у дитинстві збільшує ризик утворення раку шкіри на 60 відсотків. Тому дітей слід по-особливому оберігати, шкіра в них схильна до швидшого обпікання. Обирайте дитячі форми сонцезахисних засобів, вони дозволені з 6 місячного віку, також не забувайте про одяг і тінь.
*А як щодо вітаміну Д, адже відомо, що він виробляється у нашій шкірі під дією ультрафіолету?
Рекомендовано все ж оберігання від сонця, а також – вживання продуктів, збагачених вітаміном Д, та добавок із вітаміном Д.
*Які ознаки раку шкіри та як його запідозрити?
Правило АКОРДу
Користуйтесь правилом АКОРД. Звертайте увагу на асиметрію по краях, кольори утвору, кровоточивість та свербіж, діаметр, більший ніж 5 мм, та час, за який стались зміни – що він коротший, то більше причин насторожитись. При будь-яких сумнівах ідіть на огляд до лікаря.
*Що робити, аби уникнути раку шкіри
Оглядайте вашу шкіру щомісяця, періодично ходіть на профілактичний огляд до лікаря, захищайтесь від сонця. При будь-яких насторожених станах та запитаннях звертайтесь до лікаря.
Катерина Бакіко, лікар-дерматовенеролог науково-медичного центру Святої Параскеви м. Львів.