Закон про бюджет на 2025 рік визначає, що прожитковий мінімум на одну людину з 1 січня становитиме 2920 грн, тобто залишиться на рівні 2024 року.
Для основних соціальних і демографічних груп населення прожитковий мінімум становитиме:
- для дітей віком до 6 років — 2563 грн;
- для дітей віком від 6 до 18 років — 3196 грн;
- для працездатних — 3028 грн;
- для працездатних, який застосовується для визначення базового розміру посадового окладу судді, — 2102 грн;
- для працездатних, який застосовується для визначення посадових окладів працівників інших державних органів, оплата праці яких регулюється спеціальними законами, а також працівників податкових і митних органів, — 2102 грн;
- для працездатних, який застосовується для визначення посадового окладу прокурора окружної прокуратури, — 1600 грн;
- для людей, які втратили працездатність (до цієї категорії належать також пенсіонери), — 2361 грн;
- для людей, котрі втратили працездатність, який застосовується для визначення розміру доплати за проживання на територіях радіоактивного забруднення, в тому числі за рішеннями суду, — 1600 грн. (Ця категорія з’явилась у Законі про бюджет уперше).
НА ЯКІ ВИПЛАТИ ВІН ВПЛИВАЄ
Мінімальна пенсія дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, котрі втратили працездатність. Розмір цього прожиткового мінімуму також впливає на надбавки до пенсій за понаднормовий страховий стаж, підвищення, щомісячну державну адресну допомогу до пенсії учасникам війни та людям із інвалідністю внаслідок війни, пенсії за особливі заслуги тощо.
При визначенні соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям застосовують прожиткові мінімуми з певними коефіцієнтами:
- для працездатних — 35 відсотків;
- для людей, які втратили працездатність, — 100 відсотків;
- для дітей — 130 відсотків.
Мінімальний гарантований розмір аліментів дорівнює 50 відсоткам прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку. Для дитини до шести років це 1281,5 грн, до 18 років — 1598 грн.
Мінімальний розмір допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами також визначається не від заробітної плати, а від прожиткового мінімуму — 25. Таку допомогу отримують жінки, які не працювали і не мають страхового стажу.
Замість «Пакунка малюка», що видають при народженні дитини, батьки можуть отримати грошову компенсацію в розмірі трьох прожиткових мінімумів для дітей до 6 років.
Розмір допомоги на дітей одиноким матерям визначається як різниця між прожитковим мінімумом для дитини та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну людину.