У зв’язку з набуттям чинності від 8 листопада цього року наказу МОЗ України про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковій вакцинації, до редакції звертаються читачі з проханням відповісти на запитання щодо цього. Роз’яснення дають у МОЗ та Держпраці.
- Який порядок отримання керівником закладу освіти інформації про наявність або відсутність у працівника обов’язкового щеплення проти COVID-19 або про його відмову від нього?
Відмова або ухилення працівника закладу освіти від обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 є підставою для його відсторонення. Якщо він не надає керівникові сертифікат про проходження обов’язкового щеплення — це також є підставою для його відсторонення від роботи, роз’яснюють у Держпраці.
А в МОЗ нагадують, що працівники, які мають абсолютні протипоказання до проведення профілактичних щеплень проти СOVID-19, повинні надати керівникові закладу освіти медичний висновок про наявність таких протипоказань, виданий закладом охорони здоров’я.
- Як діяти керівнику, якщо працівник відмовляється робити обов’язкове профілактичне щеплення проти COVID-19 та/або надати відповідний сертифікат, що підтверджує наявність такого щеплення?
Відповідно до роз’яснення Держпраці, роботодавець може відсторонити працівника від роботи, якщо той:
— з’явився на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп’яніння;
— відмовляється або ухиляється від обов’язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони;
— в інших випадках, передбачених законодавством (ст.46 КЗпП).
От саме до інших випадків, передбачених законодавством, й належить зокрема відмова або ухилення від профілактичних щеплень працівників професій, виробництв і організацій, для яких воно є обов’язковим. Це передбачено ст.12 Закону «Про захист населення від інфекційних хвороб».
Тому, як інформує Держпраці, відмова або ухилення працівника закладу освіти від обов’язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 або ненадання керівникові сертифікату про щеплення є підставою для його відсторонення від роботи.
МОЗ пояснює, що відповідно до п.41-6 Постанови №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» керівники закладів освіти мають забезпечити відсторонення від роботи працівників, обов’язковість профілактичних щеплень проти СOVID-19 яких визначена переліком, але які відмовляються або ухиляються від проведення таких щеплень.
- 3. Які існують медичні протипоказання та застереження до вакцинації проти COVID-19?
Усі протипоказання до вакцинації зазначені у Переліку №595, який визначає, що є протипоказання абсолютні (до них належать постійні або тимчасові) та застереження (вакцинація з пересторогою).
Як вказує освітній омбудсмен, великою проблемою для всіх, хто має тимчасові чи постійні протипоказання або застереження, є те, що наразі сімейні лікарі не можуть видати таку довідку, бо її форма лише затверджується, а відповідний наказ про її затвердження ще має бути затверджений Мін’юстом. Тобто отримати таку довідку особа з протипоказанням поки не може, і лікар також не може її видати.
- 4. Чи правомірне відсторонення невакцинованого працівника під час очного навчання, під час дистанційного навчання та канікул?
Постанова передбачає відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників, без винятків, тобто і під час дистанційного навчання та канікул.
- 5. Чи зберігається заробітна плата у відсторонених від роботи працівників, які не отримали обов’язкове щеплення?
Держпраці роз’яснює, що оскільки під час відсторонення працівник тимчасово звільняється від виконання своїх трудових обов’язків та не може виконувати роботу, то за загальним правилом заробітна плата в такому разі не виплачується, якщо інше не встановлено законодавством, колективними договорами та/або угодами, рішеннями роботодавця.
Також до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, відповідно до ст.82 КЗпП, не враховується період відсторонення.
- 6. Які документи (накази, розпорядження тощо) має видати керівник закладу освіти та органу управління освітою для відсторонення працівників від роботи?
Відсторонення від роботи оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця, в якому зазначаються його підстави та строки. Керівник зобов’язаний неодмінно ознайомити з наказом працівника. Якщо працівник відмовляється це робити або поставити свій підпис на наказі, керівник закладу освіти має скласти акт про таку відмову.
- 7. У разі наявності в працівника абсолютних медичних протипоказань до проведення профілактичних щеплень, які документи має ще надати?
МОЗ інформує, що працівники, які мають абсолютні протипоказання до проведення профілактичних щеплень проти СOVID-19, мають надати керівникові закладу освіти лише медичний висновок про це, виданий закладом охорони здоров’я. Тобто, залежно від діагнозу, перебігу захворювання, лікар надає медичний висновок про тимчасове чи постійне протипоказання до вакцини проти СOVID-19.
- 8. Як бути тим, хто перехворів нещодавно на COVID-19?
Підпунктом 15-1 п.3 Постанови №1236 встановлено, що для допуску працівника, який нещодавно перехворів на COVID-19, на роботу потрібна довідка про «одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якої підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка порталу «Дія».
- 9. Як і де отримати сертифікат про вакцинацію проти COVID-19, медичний висновок про наявність протипоказань до неї та довідку про одужання?
Сертифікат про вакцинацію можна отримати:
- Через додаток на смартфоні «Дія» в електронному варіанті.
- Через портал «Дія».
- Сертифікат через портал«Дія — завантаження та друк паперового міжнародного варіанта».
- У сімейного лікаря — паперовий варіант із печаткою.
Довідка про одужання.
- Мінцифри анонсувало запуск цифрових COVID-сертифікатів про одужання, які найближчим часом з’являться у застосунку та на порталі «Дія».
- Сімейний лікар видає таку довідку після затвердження її відповідної форми.
Довідка про наявність протипоказань до вакцинації проти СOVID-19: видає сімейний лікар після затвердження відповідної її форми.
- 10. Якщо станом на 8 листопада цього року працівник отримав лише одну дозу вакцини проти COVID-19?
У цьому випадку він не ухиляється та не відмовляється від щеплення. Такий працівник має змогу згенерувати жовтий сертифікат про вакцинацію у додатку «Дія» або отримати його в лікаря й надати роботодавцю. Підстав для його відсторонення від роботи немає.
Після отримання другої дози має надати відповідний сертифікат керівнику закладу освіти.
Важливо, зазначають у МОЗ, що звільняти працівника через відсутність щеплення незаконно. Для цього відсутні правові підстави