25 травня Верховна Рада України 278 голосами підтримала законопроект №5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Тепер його має підписати діючий Президент. Ось деякі витяги з нього.
Згідно із Законом кожен громадянин України повинен володіти українською як державною мовою свого громадянства. Відповідні знання набуватимуть і ті, хто хоче стати громадянином України. Натомість держава гарантує право на отримання освіти державною мовою та забезпечує кожному можливості для її опанування, у т.ч. організовує відповідні курси з вивчення мови для дорослих.
Передбачено, що застосовувати українську під час виконання службових обов’язків мають як високопосадовці, починаючи з Президента, так і держслужбовці на місцях, працівники судочинства і Нацполіції тощо. Державною має бути мова трудових відносин, освітнього процесу та науки, культурно-мистецьких, розважальних заходів, кінопрокату, музейної справи та мистецьких виставок, туристичного, екскурсійного обслуговування, телебачення і радіомовлення, друкованих ЗМІ, реклами, спорту, сфери телекомунікацій, поштового зв’язку, транспорту. Нею нас мають обслуговувати підприємства усіх форм власності та фізичні особи, а також заклади сфери охорони здоров’я.
Закон також регламентує діяльність Уповноваженого із захисту державної мови і Національної комісії зі стандартів державної мови, яка видаватиме державні сертифікати 1 чи 2 ступеня, що засвідчуватимуть рівень володіння українською високопосадовцями: початковий, середній та вільного володіння. Передбачено і юридичну відповідальність за публічне приниження чи зневажання української мови.
Важливо, що всі ці вимоги не поширюються на приватне спілкування та проведення релігійних обрядів, а різні статті Закону набуватимуть чинності у період від 2 місяців від дня опублікування до кількох років.