Чи може людина, яка послизнулась і травмувалась на вулиці, отримати компенсацію за свої забої та переломи? Хто повинен нести відповідальність за стан доріг?
Віталій. Миколаївська обл.
Згідно з ч.2 ст.18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов’язані, зокрема:
— утримувати в належному стані об’єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їхній власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об’єктів територію;
— відшкодовувати в установленому порядку збитки, завдані порушенням законодавства з питань благоустрою населених пунктів, інформує фахівчиня Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ірина МОРОЗОВА.
Балансоутримувачами багатоквартирного житлового будинку, наприклад, можуть бути житлово-експлуатаційна контора (ЖЕК), житлово-будівельний кооператив (ЖБК) або об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ).
ЩО ПОТРІБНО ВЧИНИТИ ПРИ ОТРИМАННІ ТРАВМИ ПІД ЧАС ОЖЕЛЕДИЦІ?
* Якщо ви впали і зазнали травми, потрібно викликати «швидку». Також попросити перехожих, щоб зробили фото місця падіння, якщо дана територія не була почищена від снігу й не посипана піском.
* Крім того, заручіться свідками, які можуть підтвердити події падіння на нечищеному тротуарі та в подальшому можуть бути свідками в суді.
* Якщо вас забрала «швидка» в травмпункт, у медичній картці має бути обов’язково вказана причина травми (через падіння та ожеледицю). Бажано записати всі дані бригади «швидкої», яка вас доставила з місця падіння до лікарні.
Сформулюйте претензію та відправте її рекомендованим листом із повідомленням на адресу установи або служби, що відповідає за експлуатацію ділянки, на якій упали й отримали травму. У листі вкажіть, що розраховуєте на компенсацію у термін до певної дати, а також додайте копії всіх зібраних документів, у тому числі чеки з аптеки та лікарні.
Якщо після цього вам відмовлять у компенсації, тоді подавайте позов до суду про відшкодування матеріальної та моральної шкоди.
ОСОБЛИВОСТІ ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ
Для звернення до суду з відповідним позовом необхідно зібрати докази, що підтверджують падіння в певному місці та отримання травми, а саме:
— довідки з лікарні чи лікувальних закладів, у яких зазначається вид травми та за яких обставин вона отримана тощо;
— наявність порушення відповідача у сфері благоустрою: відео- та фотозйомка із зазначенням дати та часу;
— покази свідків;
— підтвердження понесених матеріальних втрат: рецепти лікарів, чеки, квитанції з аптек тощо;
— підтвердження завдання моральної шкоди (за наявності): висновки лікарів, покази свідків щодо тяжкості моральних страждань, рецепти лікарів на придбання спеціальних лікарських засобів для боротьби з депресією, іншими психологічними розладами, що виникли внаслідок отримання травми.
Увага! У справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, позивачі звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях (п.2 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір»).