Якщо у вас чималий, добре утеплений балкон, де температура навіть у сильні холоди не опускається нижче 16 градусів, на ньому можна вирощувати помідори. Перед висіванням на 15—20 хв. насіння потрібно замочити у теплому розчині марганцівки (1 г на 0,5 склянки води). Після цього проростіть його до утворення корінців. Висійте у посівні ящики, а після появи 2—3 справжніх листків пікіруйте у горщечки, як звичайну розсаду. Вирощуйте її до 45—55-денного віку, щоб була готова до висаджування наприкінці січня — на початку лютого.
Природного освітлення о цій порі рослинам не вистачає, тому розсаду потрібно досвічувати люмінесцентними лампами по кілька годин на добу. Найкраще, якщо місце для томатів орієнтоване на південь, південний схід або схід. На момент висаджування розсада повинна мати 5—6 справжніх листочків.
На балконі вирощувати томати можна у старих каструлях та пластикових відрах. У 5-літровому відрі поміщається 4—6 невеликих рослин. На відро суміші внесіть півсклянки гранульованого суперфосфату, склянку попелу і добре перемішайте. За потреби досипте ґрунту. Кущі формуйте в одне стебло, видаляючи бічні пагони завдовжки до 4—5 см. Без пасинкування вони виходять загущеними, гірше освітлюються, витрачають на пасинки поживні речовини і зав’язують мало плодів. До речі, пасинки (з них навіть швидше утвориться врожай, ніж за вирощування з насіння) можна укорінити у воді або висадити в горщик під банкою. Високорослі сорти слід прив’язувати до шпалер чи опор. Подальший догляд — як у теплиці. Для кращого запліднення рослини у період цвітіння бажано струшувати, щоб швидше висипався пилок. Підживлення — кожні 10—12 днів по 0,5 л добрива на одну рослину. У 10 л води слід розчинити 10 г аміачної селітри, 40 г суперфосфату і 30 г сульфату калію. Однак за частих поливів і внесення у ґрунт значної кількості азотних та органічних добрив рослини можуть «жирувати» — утворювати потужні кущі з товстим стеблом, однак слабкою квітковою кистю з невеликою кількістю квіток. Ґрунт треба періодично розпушувати. Одночасно з цим рослини підгортають, що сприяє утворенню нових коренів.
Аби прискорити плодоношення, рослини прищипують над другим-третім суцвіттям, залишивши над ним 2 листки для кращого наливання плодів.
До речі, городні кущі, на яких не встигли достигнути плоди, можна викопати і висадити у приміщенні.
Для вирощування на балконі найкраще підійдуть карликові сорти.
БАЛКОННЕ ДИВО — ранній, плодоносить через 90 днів після появи сходів, плоди круглі, діаметром 1,5—2 см, рожеві. Їх можна їсти сирими, використовувати для консервування і навіть заморожувати. Кущ низькорослий, міцний. Призначений для вирощування на лоджіях, балконах, верандах, однак підходить і для відкритого ґрунту.
БОНСАЙ — ультраскоростиглий сорт (85—90 днів від появи сходів до плодоношення), що формує надзвичайно декоративний компактний кущ висотою лише 20—30 см, усіяний численними мініатюрними яскраво-червоними, щільними, дуже солодкими плодами масою до 30—40 г. Стійкий до низької освітленості. Рекомендований для вирощування на балконах, підвіконнях і навіть у підвісних корзинах.
САДОВА ПЕРЛИНА. Кущ низький, сланкий, має багато пасинків, усіяний невеликими плодами оригінального прозоро-рожевого кольору, приємними на смак. Їх вживають сирими, консервують та прикрашають ними страви. Має тривалий період плодоношення. Має чудовий вигляд на вікні, балконі, у вазонах.
Звісно, урожай на балконі не такий, як на городі. Але кущики ще й дуже декоративні. До того ж приємно в холоди вийти на балкон за томатами чері, ціна на які о цій порі величезна.