На жаль, йти до лікаря люди з ним не поспішають. А між тим, захворювання на ранніх стадіях можна призупинити. При запущеній же формі воно стає небезпечним і загрожує незворотним процесом — хитанням зубів або ще гірше — їх випадінням.
ПРИЧИНИ ЗАПАЛЕННЯ
Зуб знаходиться в кістковій тканині й оточений яснами. Пародонтит — це захворювання, яке характеризується запальним процесом цих тканин, що забезпечують зубам надійну фіксацію.
Зараз пародонтит дуже «помолодшав». На прийом приходять пацієнти від 29 років і старше з жахливими ознаками хвороби. Причинами вважають погану гігієну ротової порожнини, патогенні бактерії, які знаходяться у зубних відкладеннях і провокують запальний процес, куріння, відсутність зубів, а також сильний стрес, хронічні захворювання.
ЯКЩО ЯСНА ЗМІНИЛИ КОЛІР, НЕОДМІННО ЗВЕРТАТИСЯ ДО ЛІКАРЯ
Один із головних симптомів пародонтиту — кровоточивість. Але вона може бути і при гінгівіті, тобто запаленні ясен. Ознаками хвороби можна вважати ексудацію, гнійні виділення з-під ясен, яких зазвичай пацієнти не помічають, як і неприємний запах із рота. Оголення коренів виникає, якщо пародонтальні кишені глибокі. До симптомів можна також віднести припухлість і зміну кольору ясен. В нормі ясна мають блідо-рожевий колір. Якщо бачите якісь відхилення — відтінки синюшності, фіолетовості — це привід для занепокоєння. Для останньої стадії характерна рухомість зубів.
ЯК ЛІКУЮТЬ
Лікування призначає лікар індивідуально для кожного пацієнта, воно залежить від наявних симптомів і стадії захворювання. Усього існує три стадії пародонтиту: легка, середня і важка.
Середня — це втрата 6–8 мм кісткової тканини. Оскільки запальні процеси в ній провокують різні бактерії, то, починаючи з другої стадії, пацієнтів направляють на аналіз. Із пародонтальних кишень беруть мазки і відправляють в лабораторію, щоб висіяли ці бактерії. Тому що лікування спрямоване не лише на усунення симптомів хвороби, а й на те, щоб убити бактерії. У разі необхідності призначають антибіотики і препарат метронідазол. У комплексі вони якнайкраще вбивають ці бактерії.
Також призначають супутні препарати від алергії, знеболюючі нестероїдні протизапальні засоби, пробіотики.
Консервативне лікування обов’язково включає професійну над’ясеневу та під’ясеневу гігієну, тобто очищення від усіх зубних відкладень. Якщо механічно не позбутися зубного каменю, а лікуватися лише антибіотиками, симптоми будуть зняті лише тимчасово. Але потім буде нове загострення, і хвороба знову повернеться.
Хірургічне лікування призначають людям із важчим ступенем пародонтиту, воно полягає у виконанні резективно-клаптевих операцій. Регенеративна пародонтологія відновлює тканини ясен.
У ЧОМУ НЕБЕЗПЕКА
Головна небезпека пародонтиту — втрата зубів. Атрофія кісткової тканини призводить до втрати стабільності зубів. З’являється їх рухомість, тому що кістка, яка оточує зуб, починає опускатися. Не вистачає кісткової тканини, щоб тримати зуб. Це вже остання стадія захворювання.
Пародонтит — це постійний запальний процес, хронічний або хронічний в стадії загострення, в ротовій порожнині, яка пов’язана з шлунково-кишковим трактом. Доведено, що якщо є запальний процес у кістковій тканині, він впливає й на серце.
ЗАХИСТИТЬ ГІГІЄНА
Основною профілактикою є догляд за ротовою порожниною. Під час чищення зубів раджу врахувати психологічний нюанс. Зазвичай люди чистять зуби хаотично, перестрибуючи з однієї ділянки на іншу. Добре спочатку вичистити один бік до тих пір, поки зрозумієте, що зробили це ідеально. І забороніть собі повертатися до нього. Так ви будете чистити зуби більш свідомо і старанно.
Але догляд — це не лише чищення зубів зубною щіткою і пастою. Найбільший арсенал засобів для догляду має бути в людей із пародонтитом. Це ополіскувачі, спеціальні щітки для важкодоступних місць, скребки для язика, флосси, тобто зубні нитки, міжзубні йоржики. І ніяких зубочисток. Дерев’яні, які травмують ясна, не використовуємо зовсім, якщо критично, зубочистка має бути силіконовою.
А зубна щітка повинна бути м’якою, яка не травмує і не подразнює ясна. Маркування рівня жорсткості зазвичай вказують на упаковці: sensitive — дуже м’яка, soft — м’яка.
Необхідно відвідувати стоматолога двічі на рік. Це дозволить йому побачити найменші зміни і вчасно пролікувати. Так уникнете більш вартісного лікування пародонтиту, кореневих каналів, імплантації.
Соломія ЮХИМЧУК, лікар-пародонтолог.