Використання органіки для поліпшення структури ґрунту та живлення культур дозволяє швидко заповнити дефіцит мікро- та макроелементів.
За рахунок поступового розкладання ґрунт і рослини отримують поживні речовини протягом тривалого часу. При цьому найчастіше використовують гній. Його не лише закладають у ґрунт, а й готують розчини для підживлення плодових дерев, ягідних чагарників, овочевих і декоративних рослин.
Щоб не заподіяти шкоди рослинам, свіжий гній можна використовувати лише восени. Його рівномірно розподіляють по поверхні й закладають у ґрунт при перекопуванні. Головна помилка використання гною – додавання в сухому вигляді. Взаємодія з вологою, запущені хімічні процеси із виділенням великої кількості тепла спричиняють загибель кореневої системи. Тому для підживлення навесні в період вегетації рослин використовують розчини гною з водою.
1. Коров’ячий гній. Свіже добриво закладають у ємність і розводять водою у пропорції 1:5. Витримують протягом 10 днів, кожні 2–3 дні помішуючи розчин. Отриманий коров’як перед внесенням знову розводять водою 1:2 (якщо ґрунт вологий) або 1:4 (якщо ґрунт сухий).
2. Кінський гній. Свіже добриво змішують із водою у пропорції 1:10 і настоюють протягом 10–14 днів, лише після цього поливають рослини. Рідке «експрес-підживлення» готують інакше – гній заливають водою в пропорції 1:1 і витримують 2–3 дні в емальованій або пластиковій ємності. Перед підживленням суміш проціджують і знову розводять водою в пропорції 1:1.
3. Свинячий гній. Це один із найбільш їдких видів гною. Його розбавляють водою у пропорції 1:15.
4. Кролячий гній. Для підживлення томатів, перців та огірків у період цвітіння кролячий гній розводять у пропорції 1:5, а під час плодоношення – 1:10.
5. Курячий послід. Спочатку ємність або бочку заповнюють послідом наполовину, потім заливають водою до країв. Суміш витримують 14 днів, а перед внесенням розводять водою в пропорції 1:10.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.