Хтось колекціонує троянди, хтось – тюльпани, а ось Любові Удовицькій з Київщини особливо припали до серця очитки (седуми). Любов Тимофіївна загинає пальці, щоб перелічити всі переваги своїх улюбленців.
По-перше, каже, вони майже не потребують догляду, хіба що бур’яни біля них треба виполювати. Причому робити це обов’язково, бо трава може просто «забити» седуми. По-друге, зберігають декоративний вигляд протягом дуже тривалого часу. Очиток видний, приміром, красивий до самих холодів. Крім того, існує величезна кількість усіляких різновидів: від високорослих до ґрунтоукривних, а також із листям найрізноманітнішої форми та кольору. Все це дозволяє використовувати очитки у садах різних стилів.
Більшість седумів об’єднує те, що мають м’ясисті товсті листочки. У них вони накопичують вологу й завдяки цьому стійкі до посухи. Не бояться й низьких температур. Особлива гордість Любові Валеріївни – кам’яниста гірка, на якій зі щілин між каменями визирають різноманітні очитки. Адже навіть у природі часто ростуть у розщілинах. Жінка каже: велике каміння для гірки шукали скрізь. Іноді бувало й так, що побачить камінь десь далеко від дому і просить чоловіка: поїхали, машиною привеземо. Чоловік бурко- тів, але їхав, бо й самому подобається те, що створює дружина. На клумбах ці рослини добре уживаються з іншими квітами і є для них хорошими сусідами. А ще очитки дуже красиво виглядають у бордюрах. Для тих, у кого на ділянці мало місця, очиток також підійде ідеально. Адже з нього можна створювати дуже компактні композиції. Седуми часто висаджують у переносних квітниках. Можна висадити на клумбі зі старого пня, в якого видовбують середину та заповнюють ґрунтом. Дуже красиво виглядають на фоні мульчі з гравію чи щепи. Сланкі форми створюють оригінальні зелені килими. Особливо красиві вони на схилах. Очиток білий утворює куртини висотою до 7 см з білими квітами.
Ще одна гордість господині – очиток відігнутий гребінцевий «Cristatum». За формою він кручений, нагадує гребінець півня. Очиток Еверса під час цвітіння створює темно-рожеве море з квітів. Очиток іспанський – дуже ефектні килими, й чудово приживається навіть на бідних сухих ґрунтах.
А очиток скельний відігнутий має висоту 15–20 см, шиловидні листочки та золотисто-жовті квіти. Розростається швидко. Але особливо любить господиня його за вічнозеленість. Очиток несправжній «Tricolor» цвіте яскраво-рожевими квітами, та й самі листочки у нього зеленувато-біло-рожеві. Словом, про свою колекцію пані Любов може розповідати годинами. Радить: квіти після цвітіння слід видаляти, бо псують загальний вигляд посадок. Хоча загалом очитки розмножують не заради квітів, а через оригінальне листя.
Очитки люблять сонце, але витримують і легкий затінок. При сильному затіненні швидко витягуються, втрачають декоративність, та й цвісти не будуть. У багатьох видів є особливість: їх стебло в міру росту поступово оголюється, що робить рослину непривабливою. У такому разі стебла можна присипати ґрунтом (особливо сланкі види) або оновити посадки. Хоча на одному місці можуть рости до 5–6 років. Не люблять перезволоження: у них може загнити кореневище, хоча загалом дуже стійкі до захворювань. Підживлень не потребують. До речі, деякі седуми наділені ще й лікувальними властивостями, але це вже окрема тема, каже господиня. Приміром, за однією з версій, слово «седум» пішло від латинського «sedo», що означає «спокій», бо діє заспокійливо. За іншою – назва пішла від латинського «sedere», тобто сидіти (листочки «сидять» на пагонах). Деякі види – чудові медоноси.
Аліна ЗАЯНЧКОВСЬКА, дизайнер.