Виноград росте на моїй ділянці вже досить давно, проте тільки зараз зацікавилася вивченням правильного догляду за ним, оскільки раніше просто не вистачало часу.
Поспілкувавшись із досвідченими виноградарями, які щороку збирають великі солодкі виноградні грона, дізналася, що припускалася багатьох помилок. Тому хочу поділитись досвідом і буду рада, якщо мої поради комусь допоможуть.
Отже, почну з осіннього обрізування винограду. Виконувати його потрібно після того, як урожай буде зібрано і все листя з лози опаде. Зазвичай цієї пори температура повітря опускається до плюс 5 градусів. Майте на увазі, що обрізувати виноград у надмірно теплу чи холодну погоду не можна – у першому випадку рослина може випустити нові пагони, а в другому – зрізи погано затягуватимуться.
Також важливо правильно визначити пагони, які потрібно зрізати. До цієї категорії належать не тільки всі слабкі, сухі та невизрілі, а й ті, на яких були грона, оскільки в наступному сезоні їхня врожайність буде низькою.
Не потрібно залишати «пеньок» при обрізуванні однорічних пагонів, оскільки це може спричинити загнивання всієї рослини.
Пам’ятайте: що більше пагонів, зокрема здорових, зріжете восени, то кращий урожай отримаєте наступного року.
Раніше мені теж було шкода зрізаних гілок, але тепер переконалася, що ця процедура вкрай необхідна – щонайменше половина пагонів має бути зрізана.
Ну й, звичайно ж, не варто залишати поза увагою пасинки – їх треба видаляти вчасно. Цей процес триває протягом усього сезону, оскільки рослина витрачає на їхній ріст багато поживних речовин та енергії.
Для тих, хто не знає, пасинки – це гілочки, які починають рости з місця прикріплення листка до лози. Чекаємо, коли пасинок випустить 2 листочки, а потім прищипуємо пагін, який росте над ними.
Доглядайте свій виноград правильно, і тоді він щороку активно ростиме й плодоноситиме, обдаровуючи вас великими смачними гронами.
Марія ВАСИЛЕНКО.
м. Миргород Полтавської обл.