Плануючи розміщення культур на ділянці, приділіть увагу взаємодії рослин. Відомо, що існують як такі, що добре впливають на своїх сусідів, так і доволі агресивні, посіви та посадки поряд із якими будуть невдалими.
Наприклад, нагідки (календула) сприятливо впливають практично на всі городні рослини. Також має добрий вплив на овочі біла та чорна редька. Хорошими супутниками багатьох овочевих культур вважаються ароматичні трави: лаванда, шавлія, кріп, чабер та ін. Васильки, наприклад, поліпшують смак томатів, кріп — капусти. До рослин, що пригнічують своїх сусідів, належить горіх: поряд із ним мало які культури добре ростуть. Небажано висівати поруч з іншими рослинами й гісоп — він також негативно впливає на багато культур, як і чистотіл.
На білоголову капусту має цікавий вплив виноград. Висаджена у його міжряддях, не отримуючи належної кількості світла, вона гине. Однак із південного боку виноградника капуста дає хороший результат.
Так само ретельно треба підбирати рослини при змішаних посівах і посадках, щоб вони підтримували одна одну (були синергістами), а не пригнічували (антагоністами). У змішаних посівах особливо цінний шпинат — його кореневі виділення, що містять сапонін, сприяють росту всіх культур. Особливо відгукуються на нього буряки, картопля, помідори, квасоля. Редиска добре росте між рядами кущової квасолі, але висівати її треба на два тижні раніше. Вона виростає крупною, смачною та не червивою.
Овочі родини селерових (морква, пастернак, петрушка, селера) добре поєднуються із цибулевими (цибулею ріпчастою, порей, шалот та батун, часником). Моркву треба сіяти між цибулею. На такій грядці можна розмістити ще й шпинат та салат, вони добре уживаються. Для позначення рядків моркви, яка довго сходить, до її насіння підмішують трохи насіння редиски та салату як маячних культур, а також цибулі. Але поряд із квасолею цибулю не сійте — вони не виносять одне одного.
На одній грядці можна вирощувати огірки й салат, огірки і кріп. Це добре позначається як на їх рості, так і врожайності. Чудово поєднуються: салат, кольрабі й редиска; картопля та квасоля: салат, петрушка, а між ними часник. Останній доцільно висадити поблизу або навколо кущів чорної смородини, на суничній плантації.
Слід ураховувати вплив рослин-сусідів і на комах: фітофагів, запилювачів та ентомофагів. Листкова гірчиця, висіяна на городі, стане не лише чудовою гострою приправою до салатів, маячною культурою, а й принесе неабияку користь — її кореневі виділення відлякують дротяників, а нектаром квітів живляться ентомофаги.
Цибуля-шніт, окрім пишної зелені, під час цвітіння приваблює на ділянку комах-за-пилювачів, передусім джмелів. Кріп, висіяний поруч з огірками, розкривши свої парасольки привабить запилювачів та ентомофагів. Якщо за лишити для цвітіння та утворення насіння кільк кущиків фацелії, яку висівають як сидерат, вон порадує вас тим, що привабить велику кількіс джмелів, інших комах-запилювачів та ентомофагіЕ що прилітають збирати нектар. Тому її сусідств з городніми культурами дуже бажане.
Таким чином, плануючи розміщення кул тур на грядках, не забудьте враховувати їхнні симпатії та антипатії.
Зоя БЕРЕСТ, кандидат біологічних наук.