Комерційна пропаганда, зокрема торговельна і приватна медична, роками переконувала мільйони людей у багатьох країнах відмовитися від споживання тваринних жирів і перейти на рослинні, а також знежирені, в тому числі м’ясні, рибні, молочні продукти.
Однак, як на основі наукових, статистично-епідеміологічних даних запевняють фахівці з британських лікарських асоціацій Національний форум ожиріння (National Obesity Forum) і Асоціація суспільного здоров’я (Public Health Collaboration), лобісти так званого безхолестеринового і «органічного» харчування завдали колосальної шкоди суспільному здоров’ю, що мало і має катастрофічні наслідки.
Дедалі частіше з’являються результати досліджень, що вказують на шкоду раціону з низьким вмістом тваринних жирів. Адже їх брак змушує організм компенсувати недоотримані калорії вуглеводами, передусім легкозасвоюваними, що містяться, наприклад, у рафінованому цукрі. А такі вуглеводи, провокуючи посилене вироблення інсуліну, подають сигнал забирати з крові «зайву» глюкозу і переробляти її на нову жирову тканину. Отже, щодо передумов для ожиріння коло замикається.
Відмовляючись від тваринного жиру, слід все-таки мати на увазі, що їжа не потрапляє безпосередньо в кров незмінною, а завдяки складному біохімічному процесу розщеплюється на компоненти, з яких синтезуються потрібні організму речовини. Тобто, приміром, найбільше джерело холестерину – сало не здатне відкластися на стінках судин, адже холестерин виробляється у печінці, так ще й у тим більших кількостях, чим менше насичених жирів у раціоні людини.
Як відомо, горезвісні атеросклеротичні бляшки утворюються з кальцію і ліпопротеїдів низької щільності, що в побуті дістали назву «поганого холестерину». Але ж вони відкладаються через порушення біохімічних процесів, а не внаслідок надмірного споживання жирної їжі тваринного походження. Адже переважну більшість цієї речовини (холестерин, точніше – холестерол) організм виробляє самостійно (близько 75%), і лише 20-25% надходить із продуктами харчування.
Холестерин бере активну участь у травленні, без нього вироблення печінкою необхідних для цього ферментів неможливе. Ще одна важлива функція холестерину – участь у синтезі чоловічих і жіночих статевих гормонів та клітин (тестостерону, естрогену, прогестерону, сперматозоїдів). Ось чому відхилення показника концентрації жирного спирту в крові може призвести до збоїв репродуктивної функції.
Завдяки холестерину надниркові залози можуть стабільно виробляти кортизол, а в шкірі синтезується вітамін D. Як свідчать дослідження, порушення концентрації холестерину в крові призводять до ослаблення імунітету і безлічі інших збоїв у роботі організму. Головне ж – із «поганого» холестерину будуються ферменти, гормони, оболонки (мембрани) клітин.
Звісно, для контролю свого здоров’я слід стежити за рівнем холестерину за допомогою лабораторного аналізу крові. Оптимальний рівень загального холестерину – нижче 5,2 ммоль/л. У тому числі «поганого» (ліпопротеїни низької щільності) має бути від 2,6 до 3,3 ммоль/л; «хорошого» (ліпопротеїни високої щільності) – від 1,0 до 1,3 ммоль/л (для чоловіків), 1,3-1,5 ммоль/л (для жінок).
Юрій ТОКАРЄВ.