Маю чималий сад. Можна сказати, це справа і до душі, і для заробітку. У нашому селі, як і в багатьох інших, роботи нема. Однак люди працьовиті, коли ще не дуже старенькі, можуть заробити на власноруч вирощеному.
Приміром, цього літа в мене добре вродили вишні. Продавав їх у Києві по 30 грн за кіло. Вторгував 3 тисячі лише на вишнях. Зараз вожу яблука на продаж, по 15 грн за кг. Вирощую смачний сорт Хоней крісп. А ось смородина цьогоріч не порадувала.
Окрім традиційних плодових, кісточкових та ягідників, маю своїх улюбленців. Це – глід, калина та горобина. А ще висадив кілька черемх і липок. Як же пахнуть вони, коли цвітуть! Словом, своє село не проміняю ні на що. Днями висадив ще кілька кущиків глоду і хочу розповісти читачам, як це робив.
Найкраще глід росте і плодоносить на добре освітлених місцях. Та й вітамінів у плодах, що щедро обігрівались сонечком, значно більше, ніж у тих, що дозріли в затінку, хоча в дикій природі глід часто можна зустріти у лісах. Земля на ділянці має бути важка, але родюча, хоча загалом глід не особливо вибагливий до складу ґрунту. А ось чого не любить, то це застоювання вологи.
Для посадки краще обирати дворічні саджанці. Особливу увагу звертайте на корінці – повинні бути свіжі. Згодом рослина утворює дуже глибоку кореневу систему, через що пересаджувати її у старшому віці небажано. Яму для посадки готую розміром 0,6 м як углиб, так і в діаметрі. На дно кладу дренаж шаром до 15 см (гравій, щебінь, бита цегла), щоб забезпечити водовідвід. У яму вношу 1–2 відра компосту і 5 ст.л. нітрофоски. Якщо висаджуєте глід на бідній ділянці, можете змішати в рівних пропорціях вийнятий з ями ґрунт, перегній і листову землю або компост. Коренева шийка має бути на рівні землі. Після посадки саджанець поливаю водою та мульчую ґрунт навколо торфом, компостом чи іншим матеріалом шаром не менше 5 см.
Плодоносить ця рослина щорічно і рясно. Дам ще одну пораду: для глоду виділіть окреме місце в саду, сусідство з плодовими деревами небажане, бо має з ними багато спільних хвороб. Якщо висаджуєте кілька саджанців глоду, відстань між ними залишайте 2 м. Хороше плодоношення буде на 6–10 рік.
Хтось спитає, а навіщо він, той глід? Відповім так: окрім того, що рослина надзвичайно декоративна, її плоди дуже цілющі, особливо помічні при хворобах серця. А все тому, що глід, окрім безлічі вітамінів, містить кратегову кислоту, яка позитивно впливає на серцеву діяльність і посилює кровообіг. Пам’ятаю, як прийшов якось до кардіолога, бо стало непокоїти серце, та й питаю її: чи правда, що для серця дуже корисні лікарські препарати на основі глоду? На що лікарка відповіла дуже мудро: воно-то так, але чи знаєте ви, скільки глоду міститься в тих препаратах? Може, його там мізер?
Тепер намагаюсь ліки, що дає природа, готувати сам. До речі, дуже корисними для серця є також препарати з квітів глоду.
Розмножити глід можна насінням та порослю від пеньків.
Олександр ЛУЦИШИН. Золотоніський район Черкаської обл.