МОЖНА СІЯТИ МОРКВУ, БУРЯК, ПЕТРУШКУ
Якщо умови дозволяють, то в листопаді продовжують перекопувати грядки. Цей прийом гарантує знищення хвороб, частини бур’янів, личинок шкідливих комах, що причаїлися на рештках рослин. Однак, якщо ґрунт на ділянці не важкий, краще обмежитися розпушуванням.
За хорошої погоди ще можна заготовляти землю для вирощування весняної розсади, прокладати на схилах борозни для затримування снігу й талих вод, готувати ями для весняної посадки дерев.
На початку місяця в теплих регіонах на часі сіяти моркву, буряк, петрушку, шпинат. Там, де холодніше, – мульчувати озимі посіви. Щоб у сформованих компостних і купах гною в період низьких температур не зупинилися процеси розкладання, їх слід законсервувати товстим (30 см) шаром землі. Для накопичення зимових відходів приготувати окрему раму (яму або просто заглиблення) для нової купи, а разом із нею і запас торфу, щоб пересипати компост, уберігаючи його від промерзання. Невеликі купи гною утеплити торфом, тирсою чи опалим листям.
У листопаді настав час завершити тепличний сезон. Для цього теплиці необхідно очистити від рослинних решток, перекопати, знезаразити. Якщо ж там є освітлення та обігрів, в останньому місяці осені в них вже можна висіяти насіння для одержання розсади, а також зеленні культури.
ЗАГОТОВЛЯЄМО ЖИВЦІ ДЛЯ ОСІННЬОГО ЩЕПЛЕННЯ
Одна з основних робіт у листопадовому саду – снігозатримання. Достатній обсяг снігу на ділянці дозволить уберегти насадження від вимерзання. Садівники особливо радіють, якщо сніг випадає ще до початку сильних морозів.
На початку місяця необхідно зайнятися обприскуванням дерев і чагарників розчином мінеральних добрив, якщо це не було зроблено ще в жовтні. Багато садівників вважають за краще використовувати сечовину (700 г на 10 л води). Обробляють надземну частину рослин і ґрунт під ними. Обприскування починають із кінців гілок, адже саме тут відкладають яйця шкідливі комахи, зокрема, попелиця. Багато шкідників полюбляють зимувати в тріщинах на корі, тому її слід обробляти ретельно.
Роботи з обприскування радять виконувати саме наприкінці осені, оскільки в цей період садові рослини вже йдуть на спокій, а хітиновий панцир комах ще не зміцнів. Пестицид легко проникає крізь нього та знищує шкідника, тоді як дереву не завдає жодної шкоди. Саме тому подібну обробку не можна здійснювати влітку, інакше дерева та кущі отримають хімічні опіки.
Основна небезпека в зимовий період – гризуни, а також зайці. Саме від них потрібно надійно захистити сад. Обов’язково очищайте його від бур’янів, після чого обв’яжіть стовбури руберойдом або іншим щільним матеріалом.
Листя загребіть по периметру крон дерев, утеплюючи кореневу зону. Багато господарів спалюють листя, знаючи, що в ньому зимують шкідники, але після обприскування його сечовиною комахи не страшні.
Час заготовити живці для осіннього щеплення. Для них відбираємо однорічні пагони, нарізаємо в невеликий морозець, зв’язуємо в пучечки, маркуємо та прибираємо у сховище. Найкраще зберігати живці вертикально у вологому піску. Можна й у холодильнику в обгортці з паперу. Але, як свідчить практика, ідеальний варіант зберігання – прикопати нарізані, оброблені садовим варом та обгорнуті плівкою пагони в сніг у затіненій ділянці саду.
Слідкуйте, щоб кінці гілочок не були запаковані, бо їм необхідно дихати. Після листопаду уважно огляньте сад. Ви легко зможете виявити гнізда шкідливих комах. Зберіть їх та відразу спаліть.
ОБРІЖТЕ КЛЕМАТИСИ
Квітник навіть в останні осінні тижні потребуватиме уваги. Розпочаті минулого місяця роботи з укриття троянд та інших кущів можна завершити, остаточно закрити й утеплити. Обріжте та підгорніть листям або ґрунтом клематиси, які цвітуть на пагонах цього року. Торішні слід обрізати приблизно до одного метра або трохи більше, стебла скрутіть, укладіть і вкрийте листям або якимось матеріалом, що не промокає. Слідкуйте, щоб до квітів надходило повітря.
У листопаді за традицією сіють під зиму одно- та багаторічники (люпини, айстри, гвоздики тощо). Навесні радітимете дружним раннім сходам.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.