У спекотний літній день води потрібно випивати до 3 л. Але якій віддати перевагу — холодній чи теплій, з газом чи без, мінеральній або столовій?
Якщо запаси води в організмі не поповнюватимуться, кров згущується. Чим ближче клітини крові контактують одна з одною, тим більший ризик їх злипання і утворення тромбів. Особливо в спеку. Це фактор ризику інсульту або інфаркту.
Головне, пити воду не поспішаючи і невеликими ковтками, а не залпом. Велика кількість рідини може спровокувати підвищене потовиділення, після якого ще більше захочеться пити. Це може призвести до набряків, підвищення артеріального тиску, прискореного серцебиття.
Крижану воду, безумовно, пити приємно. Але напитися нею неможливо. Коли ми вживаємо її з льодом, рецептори в роті, стравоході та шлунку повідомляють мозку, що температура знизилася, і кровоносні судини звужуються. Це обмежує тепловіддачу і змушує тіло накопичувати тепло. Вчені дійшли висновку, що прохолодна вода, близько 10 градусів, краще втамовує спрагу. До того ж без ризику підхопити ангіну. У той же час гаряча, більше 50 градусів, сприяє охолодженню організму набагато швидше, оскільки відбувається потовиділення. Піт, випаровуючись зі шкіри, прискорює загальну втрату тепла. Це хороший спосіб остудити тіло, коли в спеку втрачається велика кількість вологи. Разом із потом організм також втрачає і розчинені в ньому солі. Тому рекомендують вживати мінеральну воду, щоб поповнювати електролітний склад внутрішнього середовища. Лікувально-столова вода містить від 1 до 10 г солей на літр води, столова — менше 1 г.
Таку воду можна пити скільки завгодно, вона безпечна. А ось лікувальна мінеральна — найбільш насичена за сольовим складом: більше 10 г солі на літр. Її слід пити суто за рекомендацією лікаря і в невеликих кількостях. Вона небезпечна, оскільки може спровокувати підвищення артеріального тиску і вплинути на функцію нирок.
Дослідження свідчать про те, що в спеку газована вода краще втамовує спрагу і не небезпечна. Пити ж воду з пластикової пляшки, яка стоїть давно, особливо на сонці, небезпечно. Сама по собі вода має досить великий термін придатності. Якщо ви вже відпили кілька ковтків із пляшки і в неї потрапили через горлечко бактерії, що містяться в пилу, клітинах шкіри, крапельках слини, вони отримали чудовий шанс розмножитися. Це може надати неприємного присмаку воді, хоча й не зробить її смертельно небезпечною для здоров’я. Справжню небезпеку становлять пластикові пляшки з водою, залишені надовго під прямим сонячним промінням (наприклад, у машині). При нагріванні пластик виділяє у воду бісфенол — хімічну речовину, яка здатна спричиняти серйозні гормональні порушення, проблеми з серцем і навіть онкологічні захворювання. У такому випадку краще віддавати перевагу скляній тарі для зберігання води.