Часто ми обмежуємося лише приготуванням чаю з лимоном. Я ж раджу зробити таку суміш: нарізати невеличкими шматочками лимон, змішати з цукром або медом, скласти в банку та поставити в холодильник. Уживати по ложці, можна додавати в чай. А ще спробуйте приготувати лимонний цукор. Для цього лимонну цедру натирають, кладуть у скляну або пластикову ємкість та засипають цукром.
Лимонний сік додають до соусів та заправок для салатів. Зокрема можна змішати трохи олії, гірчиці, соєвого соусу, солі та лимонного соку і заправити овочевий салат. Пікантну приправу отримаєте, приготувавши лимонний перець. Для цього змішують чорний мелений перець та лимонну цедру. А ще віднедавна ми готуємо іспанський соус, який смакує і з м’ясом, і з будь-яким гарніром. Подрібнити в часничниці 5 зубчиків часнику, додати 2 чайні ложки гірчиці зернятками, 6 столових – сметани, по 2 – олії та лимонного соку. Добре перемішати – і готово. Соус дуже насичений, тому дехто додає більше сметани.
Без лимона не можна уявити деякі перші страви, наприклад, солянку. Скибочку кладуть у тарілку перед подачею на стіл.
Із лимонним соком добре поєднується риба. Можна запікати її з лимоном або за 10-15 хв. до готовності полити соком. Він додасть страві пікантності й переб’є запах риби.
Лимонний сік додають до фрешів для легкої кислинки та збагачення вітамінами. А ще лимон любить тісто – у нього кладуть трохи лимонного соку чи цедри. Я роблю з лимона начинку для тертого пирога: перекручую його на м’ясорубці та розмішую з цукром.
Не забуваймо й про цукати з цедри лимона. А які смачні з додаванням лимонного соку желе та креми! Цедру лимона, до речі, додають до каш, зокрема вівсяної та гарбузової. Її можна заготувати про запас: цедру шинкують, висушують та складають у бляшану або скляну банку. Зберігають під щільно закритою кришкою.
До коньяку лимон подають скибочками, притрусивши гострим перцем або кавою. Можна приготувати лимонний лід: у формочки покласти по шматочку лимона і залити водою – це чудове доповнення до коктейлів. Вишукані вермути подають зі скибочкою лимона або вичавлюють у них кілька крапель соку. Трохи цього екзота додають і до глінтвейнів.
У сезон застуд раджу вживати лимонне масло: лимон помити та ошпарити, пропустити через м’ясорубку, додати 100 г м’якого вершкового масла і 1-2 столові ложки меду. Намащуйте на хліб та насолоджуйтесь смаком.
Господині знають, що порізані фрукти треба збризкувати лимонним соком, і вони довго зберігатимуть свіжий вигляд та не темнішатимуть.
А улюблений багатьма лимонад також немарно має таку назву, адже з лимонів можна приготувати безліч прохолодних напоїв.
Якщо лимон подають як окрему страву, то його можна притрусити цукром. Блюдечко зі скибочками доречне не лише до коньяку, а й чаю, кави, шоколаду, м’ясних страв, шашликів (до речі, їх можна замаринувати в лимонному соку).
Світлана ПРІСИЧ.