Лаванда чудово росте і зимує в умовах Центральної України, тож садивний матеріал можна купувати без остраху. Якщо маєте бажання – висійте, у продажу є багато різних сортів. Але краще вирощувати через розсаду. Навесні можете придбати вже готовий кущик. Добре, якщо є можливість висадити кілька різних сортів, таким чином створите цілий ароматичний куточок. Невисокі сорти можна розташувати вздовж доріжок.
Варто пам’ятати, що лаванда потрапила до нас із півдня, відтак їй потрібно створити відповідні умови. Висаджують під яскравим сонечком. Рослина тривалий час може обходитись без води. Сильно зволожені, заболочені ділянки з високим заляганням ґрунтових вод можуть стати згубними для неї. Краще висадити на піщаних або суглинистих, з хорошим дренажем. Залишіть між кущиками відстань 40–80 см, а між високорослими – навіть 120. Кореневу шийку заглиблюють на 4–6 см. Після посадки лаванду ретельно поливають.
Краще одразу висаджувати на постійне місце, бо дорослі кущики погано приживаються. Також дуже важливо робити це з грудкою землі, в якій кущик ріс до цього. Перед цим полийте рослину, тоді земля краще триматиметься біля корінців.
Хороший кущик лаванди коштує від 60–80 грн (є й дешевші, однак зовсім невеличкі). Та рослину дуже просто розмножити. Найпростіший спосіб – відводками. Навесні оберіть на кущі молоду гнучку гілочку, викопайте біля неї неглибоку борозну. Пригніть гілку так, щоб помістилась там. Кінчик при цьому потрібно вивести назовні. Гілку прикріплюють до землі шпилькою та присипають ґрунтом. Важливо стежити, щоб земля у цьому місці була регулярно зволожена. За кілька тижнів прикопаний пагін пустить корінці, а на поверхні з’явиться молода порость. Наступної весни укорінений пагін можна буде відділити від материнської рослини та висадити на постійне місце.
Важливо: навесні обрізуйте кущі лаванди, щоб надати їй красивої форми. Але не рекомендується робити це нижче 10–15 см, адже надмірне обрізування може бути згубним для куща.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.