На лопатку квасолю збирають у фазі технічної стиглості через 8—10 днів після утворення зав’язей (на 12—14 день після цвітіння), коли боби набувають забарвлення, властивого сорту. У цій фазі в цукрових сортів стулки бобів найбільш соковиті, насіння не крупніше за пшеничне зерно, а м’якоть заповнює весь простір між стулками.
Урожай збирають у кілька строків, з інтервалами 2—6 днів, у міру формування зрілих бобів. Не слід допускати їх переростання, бо при запізненні зі збиранням у стулках розвиваються грубі волокна і боби стають малопридатними до вживання. Особливо це стосується напівцукрових сортів. До речі, час збирання впливає на смак бобів: зібрані у ранкові години соковитіші, насичені нічною вологою.
На зерно квасолю збирають у стадії біологічної стиглості. Спізнюватися із збиранням також не можна, оскільки при висиханні стулок боби тріскаються і насіння висипається. Квасолю на зерно так само краще збирати в ранкові години, коли боби вологі і менше розтріскуються.
Її вважають стиглою, якщо при натисканні боби легко розкриваються, але до того, як на них з’являються характерні здуття. Після дозарювання, яке триває 5—20 днів залежно від погодних умов, квасолю обмолочують і очищують.
Період збирання урожаю можна продовжити до 5—7 тижнів.
Катерина ОКУНЬ.