Ця подія запам’ятовується назавжди, тож діти чекають її з радістю й хвилюванням. Та минає кілька днів, і в багатьох батьків виникають проблеми. Не всім першокласникам вдається швидко звикнути виконувати домашні завдання, особливо якщо дитина не пройшла дошкільної підготовки у дитячому садку.
Батьки гніваються, сварять маленьких учнів. У деяких сім’ях мама і тато розходяться у виборі стимулів до навчання. Матір часто схильна до заохочування, а батько — до покарань. Як наслідок, дитина або розгублюється, або починає «грати» на суперечностях між батьками.
Головне завдання батьків дитини, яка пішла до першого класу, — допомогти відчути інтерес до навчання. Тут потрібні життєвий досвід і чуйність, розуміння дитячої душі. Слід враховувати можливості дитини, її здібності, особливості пам’яті, фізичний стан тощо. Не можна принижувати гідність школяра. Особливо болісні нагадування про реальні чи вигадані фізичні вади. Не приносять успіху і залякування з перших днів перебування у школі тим, що в разі низької успішності не здобудеш престижну професію. Непедагогічно також порівнювати досягнення чи невдачі вашої дитини з результатами роботи інших, у тому числі брата чи сестри.
Психологи довели, що докори породжують лише страх і невпевненість, а похвалу діти запам’ятовують. І вона — не менш дієвий стимул, ніж матеріальне заохочення. Хвалити слід конкретно, зазначаючи, яку саме дію дитини схвалюєте і чому.
Не треба примушувати першокласника виконувати домашні завдання відразу після школи. Спочатку він має відпочити, погратися на свіжому повітрі. Залежно від особливостей дитини починати виконання домашніх завдань можна з найважчого, поки вона не втомилася, або, навпаки, з найлегшого, щоб увійшла в ритм цього виду діяльності.
Домашні завдання відіграють важливу роль в опануванні знань та формуванні особистості майбутнього громадянина. Однак батьки не повинні обмежуватися спілкуванням із дитиною лише під час їх виконання. Треба знаходити час і можливості для спільного дозвілля. Саме там продовжується пізнання навколишнього світу, загартовується характер, виховуються допитливість, любов до природи тощо.
Нехай перші кроки вашої дитини на шляху у доросле життя будуть радісними!
Клавдія ЗАБЛОЦЬКА, педагог.