Попри титул «королеви квітника» троянда – рослина невибаглива. А за хорошого догляду, дійсно, може цвісти аж до самих холодів.
ОБРІЗУВАННЯ
Важливими є обрізування куща, аби забезпечити хороший доступ сонця та повітря. Передусім обрізують пагони, що ростуть усередину. В період цвітіння потрібно обов’язково вчасно обрізувати квіти, що відцвіли, й робити це важливо правильно. Нижче зів’ялого суцвіття обирають добре розвинену бруньку та секатором роблять зріз на відстані 5 мм над нею. Краще, якщо брунька дивитиметься назовні куща.
ПІДЖИВЛЕННЯ
Роблять це щонайменше тричі за сезон. Вносять добрива після поливу або дощу. У період цвітіння рослинам особливо потрібні калій і фосфор. Тож можна підживити їх таким розчином: на 10 л води – по 10 г сульфату калію та суперфосфату. Сюди ж незайве додати 2 склянки деревного попелу та 500 г курячого посліду.
Або ж на 10 л води беруть третину перегною, трохи попелу, все перемішують і залишають на сонці для зброджування. Через 10 днів після початку зброджування отриманий розчин розбавляють водою 1:10 і поливають.
Азот же рослинам потрібен лише навесні, коли нарощують зелену масу. Зручно підживлювати кущі й готовими добривами для троянд (від 25 грн за 500 мл). Ще при посадці яму заповнюють добривами. Приміром, вносять 4–5 кг перегною та перемішують із ґрунтом.
ПОЛИВ
Троянди нарощують потужну кореневу систему. Тому поливати їх потрібно не дуже часто (періодичність залежить від погодних умов і структури ґрунту), але рясно. Зволожують уранці або ввечері. На один кущ – 20–30 л води. У спеку поливи особливо важливі. Поливають під корінь і обов’язково нехолодною водою.
Дуже корисне мульчування. Матеріали для мульчі можуть бути традиційні – солома, торф, перегній, тирса. «Порадниця» також вже писала про те, що дуже хорошою мульчею для королеви квітника є соснові голочки. Товщина такої «подушки» – близько 5 см.
БОРОТЬБА ЗІ ШКІДНИКАМИ ТА ХВОРОБАМИ
Якщо на трояндах з’явились ознаки появи шкідників або хвороб, негайно розпочинають лікування. Хворі або уражені шкідниками кущі цвітуть погано і швидко відцвітають. За ознак появи грибкових хвороб застосовують фунгіцидні препарати: Ридоміл Голд, Скор, Топаз та інші. На ранньому етапі та при середньому ступені ураження грибковими хворобами (борошнистою росою чи іншими) можна спробувати народні методи лікування. У 10 л води розводять 1 кг гною та 200–300 г деревної золи, настоюють 5–7 днів. Проціджують та обприскують кущі з інтервалом 4–5 днів. Або ж готують мідно-мильний розчин: на 10 л води 100 г натертого господарського мила та 30–40 г мідного купоросу.
Обробляють раз на 10 днів. Шкідників на трояндах змивають сильним струменем води. Також регулярно вирізують уражені пагони. З готових препаратів використовують інсектициди – Актара тощо.
СОРТ І МІСЦЕ
Тривалість цвітіння значною мірою залежить від сорту троянд. Тож при виборі звертайте увагу на цю характеристику. Ну й, звісно, важливо правильно обрати місце для посадки. Троянди дуже люблять сонечко. Але потрібно, щоб потрапляло воно на них у першій половині дня. Денні палючі промені дуже пригнічують кущі. Однак у повному затінку рослини взагалі перестануть цвісти.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.