У кожного з нас бувають тимчасові періоди апатії та занепаду сил. Але якщо такий стан триває вже не один тиждень, і ви поступово втрачаєте інтерес до своїх звичних справ і спілкування з близькими, варто звернутися до лікаря і виключити виснаження нервової системи.
РИЗИКУЮТЬ ВИСОКОЧУТЛИВІ ЛЮДИ
— Астено-невротичний синдром (астеноневроз) — це неврологічний розлад, що виникає на тлі емоційного й фізичного виснаження, — пояснює невролог вищої категорії Оксана ЩИТНИК. Медики також називають його «дратівлива втома», тому що пацієнт одночасно відчуває сильну слабкість і підвищену нервову збудливість.
Астеноневроз дуже поширений і може виникнути в людини будь-якого віку — на нього страждають і діти, і дорослі. У групі ризику — високочутливі люди з так званою рухомою психікою, які бурхливо проявляють свої емоції в будь-якій ситуації.
Найчастіше астено-невротичний синдром об’єднує відразу кілька станів: емоційне вигоряння, хронічну втому, неврастенію, стрес, депресивні розлади. Він також може бути не самостійним захворюванням, а супутнім проявом якоїсь хронічної недуги.
ПРИЧИНИ ПРОБЛЕМИ
Причини розвитку астеноневрозу різноманітні та індивідуальні. За словами фахівця, найчастіше пусковими механізмами розладу виступають соціальні фактори в сукупності з нездоровим способом життя: затяжні стреси, психологічно важка, напружена й одноманітна робота, відсутність повноцінного відпочинку, хронічна нестача сну, незбалансований раціон, шкідливі звички. Причиною розвитку синдрому також можуть стати психологічна травма, втрата близької людини, сильні емоційні потрясіння.
Рідше факторами ризику є спадковість, хронічні захворювання (ендокринні патології, цукровий діабет, хвороби системи кровообігу), вірусні інфекції, черепно-мозкові травми, гормональна перебудова організму.
У малюків причиною розвитку синдрому можуть стати родова та внутрішньоутробна гіпоксія, у дітей старшого віку — проблеми в стосунках із батьками, друзями, однокласниками.
ТРИВОЖНІ СИМПТОМИ
Проявляється астеноневроз по-різному: інтенсивність симптомів залежить від індивідуальних особливостей психіки людини та стадії синдрому. Найбільш характерні ознаки — це постійна втома, яка не минає навіть після відпочинку, слабкість, апатія, погіршення уваги, пам’яті та працездатності, підвищена дратівливість, перепади настрою. Пізніше можуть приєднатися проблеми з апетитом і сном.
Зазвичай погіршується й фізичне самопочуття людини: виникають головні болі та запаморочення, перебої серцевого ритму, дискомфорт в ділянці серця. Пацієнта можуть турбувати панічні атаки, відчуття нестачі повітря, заколисування й нудота в транспорті, гіперчутливість до гучних звуків і різких запахів, боязнь натовпу.
ЩО РОБИТИ
— Якщо втома й апатія тимчасово оволоділи вами після завершення складного проєкту на роботі або виснажливого переїзду на нову квартиру — це нормально: організму та психіці потрібен час на відновлення, — каже Оксана Щитник. — Підозрювати астено-невротичний синдром варто в тому випадку, якщо такий стан триває кілька місяців і не минає навіть після відпустки, зміни місця роботи або завершення напруженого життєвого періоду.
Для діагностики синдрому потрібно звернутися до сімейного лікаря, невролога або психотерапевта. Астеноневроз вимагає комплексного лікування: призначають прийом вітамінів і медикаментозних препаратів для відновлення сну, зниження збудливості й дратівливості, фізіотерапію, масаж, психотерапевтичні сеанси. Якщо причиною розладу стало хронічне захворювання, потрібно досягти його ремісії.
У будь-якому разі хворому важливо налагодити режим дня й повноцінне харчування, оволодіти методиками самозаспокоєння та релаксації, бути фізично активним. Значну роль у лікуванні синдрому відіграє й позитивний настрій пацієнта, його робота над собою.
НАРОДНІ РЕЦЕПТИ
* Візьміть по ст.л. валеріани, материнки, глоду, м’яти та буркуну лікарського, змішайте й подрібніть. Залийте 0,5 л окропу та дайте настоятися 3 год. Потім процідіть і приймайте по пів склянки двічі на день перед їжею.
* 2 ч.л. звіробою залийте склянкою окропу, настоюйте 15 хв., процідіть. Пийте по 100–200 мл на день як звичайний чай протягом 2–3 тижнів.
* 500 г вівса ретельно промийте, залийте 1 л холодної води, зваріть до напівготовності, після чого процідіть для отримання відвару. Пийте лікувальний відвар щодня по 150–200 мл, додаючи трохи меду.
ОБЕРЕЖНО, УСКЛАДНЕННЯ!
Якщо ви страждаєте на астеноневроз, не відкладайте візит до лікаря. Нервове виснаження небезпечне тим, що провокує серйозні фізіологічні зміни, які можуть бути незворотні: це гормональні порушення, виразкова хвороба, інфаркт або інсульт.
Підготувала Ірина КАДЧЕНКО.