Така праця на присадибній ділянці подовжує життя і рятує від нудьги, яка часто притаманна людям похилого віку. Ще – це найпростіший спосіб позбутися стресів, адже під час роботи, наприклад, на дачі, виробляються гормони щастя. Спробуємо зрозуміти, як зробити, щоб вона дійсно була в радість і не завдала шкоди здоров’ю.
ЗБІЛЬШУЙТЕ НАВАНТАЖЕННЯ ПОСТУПОВО
До дачного сезону потрібно готуватися заздалегідь – робити вправи для м’язів живота та спини, більше ходити, поступово збільшуючи навантаження. Адже навіть посильна праця може викликати утруднене дихання і біль у м’язах. Ударні подвиги на городі, їзда на велосипеді без звички можуть призвести до болю в попереку. Тому не перестарайтеся і пам’ятайте: тихіше їдете, далі будете.
ПІДНІМАЙТЕ ВАЖКЕ З РОЗУМОМ
При підніманні важких відер, ящиків, мішків основне навантаження розподіляйте не на поперек, а робіть це за рахунок скорочення стегнових, сідничних і литкових м’язів. При цьому спина повинна залишатися прямою, працюють тільки м’язи ніг і згинаються тазостегнові суглоби. Люди, у яких проблеми з хребетною грижею або сідничним нервом, поперек повинні обов’язково фіксувати, надіваючи ортопедичний пояс або бандаж. Тільки тоді піднімати важке. Навантаження розподіляйте на руки. Але щоб не «підірвати» їх чи грудний відділ хребта, необхідно вагу розподілити на 4–5 подач. Краще зайвих 10 разів пройтися – додаткова активність піде всім на користь. Адже зараз багато хто страждає від надмірної ваги.
Чоловікам не слід піднімати вагу понад 15–20, а жінкам – 5 кг, щоб не спровокувати опущення матки. Літнім людям носити важке взагалі не рекомендується. Їхній максимум – не більше 2 кг: по 1 в кожну руку, а якщо є проблеми зі спиною або руками, то по 0,5 кг. Адже кожен кілограм – це додаткове навантаження на вени, суглоби, які з віком починають боліти, на кістки, що слабшають, в яких вже недостатньо кальцію.
Піднімаючи дуже важке, можна «заробити» опущення шлунка. Як наслідок – погане травлення і навіть заворот кишок. Гіпертонікам і сердечникам не можна носити великі відра з водою. Їх об’єм не має перевищувати 3–5 л.
Якщо піднімаєте щось не дуже важке, притисніть його до тулуба, так легше буде підняти. Не робіть різких рухів, щоб уникнути зміщення хребців і затиснення сідничного нерва. Піднімайте і несіть будь-який вантаж плавно.
ПРОПОЛЮЙТЕ ГРЯДКИ СИДЯЧИ
Щоб розвантажити поперек, колінні суглоби, захистити судини мозку й очей, прополюйте грядки, сидячи на маленькій лавочці. З нею зручно буде пересуватися уздовж всієї грядки. Можна зробити лавочку самому, оббивши м’яким матеріалом з усіх боків. Коли потрібно буде стати на коліна, можна перевернути і на неї спертися. Встаючи, спирайтеся на лопату, встромлену в землю. Молодші люди, яким не важко вставати, можуть займатися прополюванням, стоячи на колінах, використовуючи спеціальні подушки й наколінники. Якщо довго стояти, низько нахилившись, кров різко припливає до судин мозку й очей. Такий стан у гіпертоніків може спровокувати інсульт, а в людей із короткозорістю – відшарування сітківки.
СЕРДЕЧНИКАМ І ГІПЕРТОНІКАМ – ЛЕГКУ РОБОТУ
Перед виходом на город обов’язково поміряйте тиск. Якщо він високий, зробіть ванну для ніг. У миску налийте гарячої води, додайте 2–3 ст.л. солі та 0,5 ч.л. соди й опустіть ноги на 15–20 хв. Тиск знизиться. Якщо відчули, що під час роботи на городі запаморочилося в голові, з’явилося сильне серцебиття, задишка або біль у ділянці серця, не намагайтеся доробити незакінчене, негайно прийміть ліки й відпочивайте, поки ці відчуття минуть. Якщо хтось втратив свідомість, до приїзду швидкої покладіть людину горизонтально і припідніміть її ноги вгору. Таким чином кров буде припливати до серця. Голову при цьому поверніть на бік, щоб язик не закривав доступ повітря.
СТЕРЕЖІТЬСЯ СОНЦЯ!
Виходьте на город у головному уборі та одязі, який закриває спину, інакше ризикуєте отримати тепловий удар і сонячний опік. Можна прикласти до голови капустяний листок, зав’язавши хусткою. Капуста знімає жар і запалення, під час спеки охолоджуватиме. Якщо раптом піднявся тиск, до потилиці прикладіть лід або капустяний листок, який можна замінити на листок тютюну або лопуха. Циркуляція крові покращиться.
Не працюйте в саду і на городі опівдні – так підвищується навантаження на серце й судини, що може призвести до гіпертонічного кризу, нападу стенокардії та інфаркту. Краще запланувати це до 10 години ранку, а потім продовжити після 5 години вечора, до заходу сонця. Робіть усе в міру сил і можливостей.
Оксана ЛУКАЧ, мануальний терапевт.