Спотворене сприйняття реальності нерідко стає наслідком не лише психічних захворювань, а й через дію певних речовин, причому не лише наркотичних.
Галюцинації, тобто сприймання органами чуттів нереальних об’єктів, виникають також при отруєнні, дії несприятливих погодно-кліматичних явищ (наприклад, тривале перебування в умовах високої температури повітря). А нещодавно під час наукового експерименту, який проводив у Даремському університеті (Велика Британія) Саймон Джонс, з’ясувалося, що галюцинації можуть виникати й через споживання великих доз кофеїну в складі кави.
Учасники експерименту, які щодня випивали понад 6 чашок кави, чули «голоси» і бачили привидів. Не виключено, що такі самі зміни психіки можливі за умов зловживання іншими продуктами харчування з умістом кофеїну, як-от: енергетичні напої, шоколад, чай, кавові цукерки.
Біохімічний механізм дії полягає в тому, що кофеїн сприяє виділенню «гормону стресу» кортизолу, який у невеликій концентрації у крові активізує мозкову діяльність, а отже, додає бадьорості, а у великій — призводить до неадекватного сприйняття реальності. Принагідно нагадаємо, що таке «чашка кави». За дієтологічними нормами у 200 мл води слід класти дві мірні ложечки (зазвичай додаються до кавоварок), тобто 14 г. Стільки містить і чайна ложка з гіркою. Вміст кофеїну залежить від сорту кави (у робусті його вдвічі більше, ніж в арабіці), географії та умов вирощування, доведення до кондиції кавових бобів, зберігання. Отже, кожен споживач кави має сам для себе визначити, після скількох чашок на день його самопочуття поліпшується, а не погіршується.
Юрій ТОКАРЄВ.