Маю клопіт з капустяною совкою. Особливо дошкуляє на пізніх сортах. Що робити? І чи годиться пошкоджена капуста для зберігання?
Максим НАДВОРНИЙ. Сумська обл.
І МЕТЕЛИК, І ГУСІНЬ
Капустяна совка – це метелик, а от основну шкоду чинить його гусінь. За добу одна така особина здатна пошкодити 10 рослин. За сприятливих умов метелик протягом сезону дає 2–3 потомства. Тож уявіть, яких збитків може завдати! У головках капустин він прогризає круглі ходи і виїдає їх внутрішню частину. А потім ще й заповнює своїми липкими екскрементами. Уражений качан загниває, набуває неприємного запаху і зрештою повністю псується. Тож пошкоджені головки, звісно, не закладають на зберігання.
Псує совка не лише капусту та інші хрестоцвіті, а й деякі овочі. Гусінь вміє добре маскуватись. Вона забарвлена у зелений або коричневий колір із жовтою смугою і майже непомітна на рослинах. До того ж, комаха веде нічний спосіб життя. Вдень ховається у затінку або в траві, що ускладнює боротьбу. Найбільш сприятливою для неї є тепла волога погода. Яйця метелик відкладає на внутрішньому боці капустяного листя, тому виявити їх теж непросто.
БОРОТЬБА ЗІ ШКІДНИКАМИ
На невеликих ділянках гусінь можна збирати вручну та знищувати. Збирають у легких сутінках, коли активізується. Але слід пам’ятати: пропустите бодай кілька шкідників – і це зведе нанівець усю роботу. За значного ураження застосовують хімічні засоби (Інта-вір, Ф’юрі, Децис, Золон, Карате тощо). Обробляють уранці або після заходу сонця у безвітряну погоду. З моменту останньої обробки до збирання врожаю повинно минути не менше 20–30 днів (указується в інструкції до кожного препарату). Максимальна кількість обробок – дві. Існують також народні, безпечні методи боротьби. Їх дія ґрунтується на тому, що шкідник не любить різких запахів. Відвар полину: 350 г подрібненої сировини заливають відром окропу та настоюють 6 год. 100 свіжого червоного перцю або 20 г сухого кип’ятять протягом години у 1 л води. Проціджують та настоюють у закритій посудині протягом 2-х діб.
Також ефективними будуть відвари бадилля помідорів, молочаю, тютюну. Для кращого прилипання на 10 л води додають 40 г рідкого господарського мила.
ПРОФІЛАКТИЧНІ ЗАХОДИ
Рекомендується рання висадка капусти на грядки. З метою профілактики важливо регулярно знищувати бур’яни та тримати грядки у чистоті, розпушувати міжряддя, дотримуватись сіво зміни. У теплицях навесні та восени проводять дезінфекцію. Також цієї пори обов’язково перекопують город. Адже шкідники зимують у ґрунті, на глибині 10 см.