Важко знайти господарство, у якому б не було городньої, садової техніки. Однак щороку на ринку з’являється стільки новинок, що можна розгубитися. А часи, коли в господарстві були лише сапки та лопати, минули. Не обійтись, звісно, і без ручного інвентарю, але й він удосконалюється. Тож підібрати інструмент не так уже й легко.
Весь інвентар можна класифікувати за призначенням: для обробітку ґрунту, поливу, боротьби зі шкідниками, збирання урожаю, благоустрою тощо. Він може бути простим (секатори, лопати, граблі, лійки, шланги та інші) та складним (бензопили, тримери тощо). Простий зазвичай є в кожному господарстві. А складний інвентар, хоч і значно полегшує працю, але коштує недешево. До того ж аби його опанувати, потрібно мати певні навички. Однак без нього важко обійтися на чималих ділянках.
Варто звертати увагу й на те, це професійна чи побутова техніка. Професійна призначена для робіт на великій території, вона потужна, надійна і зазвичай якісна. Однак має високу ціну. Побутові моделі зручніші, легші й значно дешевші.
Працюючи з технікою, пам’ятайте про її технічні характеристики. Через неправильну експлуатацію вона часто виходить із ладу. Складна буває електричною та бензиновою. Кожна має певні переваги. Електрична проста й маневрена. Крім того, електрика дешевша за пальне. Проте така техніка залежить від джерела живлення – розетки. На чималих ділянках користуватися нею незручно, бо доводиться весь час носити за собою ще й довгий кабель. А іноді працювати треба там, де кабелю не вистачає. Заборонено її використовувати у будинках зі слабкою електропроводкою і там, де часто бувають перепади напруги.
Акумуляторна техніка мобільна, однак акумулятор періодично розряджається, і зарядити його не завжди є можливість. Крім того, зарядка потребує часу. Купуючи таку техніку, віддавайте перевагу двоакумуляторним. Поки один заряджатиметься, другий працюватиме. Електротехнікою не можна користуватись у дощову погоду.
Мототехніка повністю автономна та мобільна, невимоглива до навколишнього середовища, потужніша за електричну. Але шумна, не екологічна, важка, потребує ретельного догляду, зазвичай дорожча. Працює на пальному в поєднанні з мастилом.
Пристрої для скошування трави – це електричні та бензинові тримери і газонокосарки. Тример мобільний, легкий та зручний, дає змогу скошувати траву навіть у важкодоступних місцях: навколо дерев, між кущами тощо. А ще з ним можна працювати на нерівних ділянках. Однак підходить лише для обробки невеликих територій. Ріжучим елементом зазвичай слугує волосінь, яка може порватися. Тому варто звернути увагу на мотокоси, оснащені металевими ножами. Вони підходять для більших ділянок, не бояться кущів та густої трави. Мотокосам не страшний перегрів так, як тримеру. Для догляду за рівною ділянкою та газоном ідеально підходить газонокосарка. Проте вона доволі важка, працює на рівних площах, маломобільна, не придатна для роботи у важкодоступних місцях. Може бути самохідною та несамохідною.
Техніка для роботи на городі та в саду – культиватори, мотоблоки, сівалки, підгортальники, обприскувачі тощо. Культиватор — це полегшений вид сільгоспмашин, який може обробляти ґрунт на глибину до 25 см у місцях, недоступних для трактора. Підійде для ділянок площею до 10 соток. Легкий, компактний та маневрений.
Якщо маєте більшу ділянку, зверніть увагу на мотоблок. Він більш потужний та важкий. Має змінні фрези і додаткове навісне обладнання – для оранки, прополювання, підгортання, сівби, боронування, поливу тощо. Якщо придбаєте причеп, то він виконуватиме ще й функцію перевезення на недалекі відстані (як на фото). Це найкращий варіант для невеличких фермерських господарств.
Сівалки бувають точкового типу та газонні, ручні та моторизовані. Перші використовують для висаджування овочевих культур або таких, яких треба садити на певній відстані одна від одної. Газонні мають більшу ширину захвату.
У саду не обійтися без бензопили. Побутові моделі витримують лише періодичне навантаження, їх потужність не перевищує 2 кВт. Але вони легкі, зручні й відносно недорогі. Більш потужними є напівпрофесійні моделі. Професійні ж розраховані на багатогодинне використання, для особистих потреб зазвичай купувати їх недоцільно. Мотоножиці (кущорізи) – заміна механічного секатора. Мають безліч модифікацій, бувають електричні та бензинові. Можуть зрізувати гілки завтовшки до 3 см.
Звісно, купувати все немає потреби. А тому визначтеся, яка техніка потрібна вам найбільше.
Василь ГЕРАСИМОВ, інженер.
Фото: ikra.de