Я — алергік. У період цвітіння амброзії на вулицю взагалі вийти не можу. Хто відповідальний за знищення цієї небезпечної рослини?
Т. Рубан. Сумська обл.
Усе залежить від того, де саме росте амброзія, коментують у Черкаському місцевому центрі з надання безоплатної правової допомоги. Якщо в населеному пункті на прибудинковій території, знищити її має власник (користувач) будинку. Це прямо передбачено Законом України «Про благоустрій населених пунктів» (далі – Закон). Органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації та громадяни зобов’язані утримувати надані в користування чи належні їм на праві власності земельні ділянки і території відповідно до вимог санітарних норм.
Контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюють органи та особи, визначені Законом — це міські, селищні/сільські ради, місцеві державні адміністрації, інспектори благоустрою населених пунктів.
Якщо ж амброзія розповсюджена на землях сільсьгосппризначення, знищувати її, як й інші карантинні рослини має особа, що здійснює господарську діяльність, пов’язану з виробництвом, переробкою, зберіганням, транспортуванням, торгівлею рослинами.
Це передбачено Законом України «Про карантин рослин». Крім того вони повинні постійно перевіряти власні земельні ділянки для своєчасного виявлення осередку рослин. А виявивши їх, протягом доби повідомити про це державного фітосанітарного інспектора. Той, у свою чергу, проводить перевірку і, в разі підтвердження, визначає фітосанітарні заходи. Також державний фітосанітарний інспектор зобов’язаний періодично здійснювати моніторинг земельних угідь із метою своєчасного виявлення вогнищ карантинних бур’янів, у тому числі, амброзії полинолистої.
За порушення встановлених держстандартів, норм і правил передбачено відповідальність — накладення штрафу:
на громадян – від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
на посадових осіб, громадян – суб’єктів підприємницької діяльності – від п’ятдесяти до ста.
Ефективною боротьба проти амброзії може бути в разі проведення всіма землекористувачами, відповідно до Закону України „Про карантин рослин” із квітня до жовтня, обстежень використовуваних ними земель, та своєчасного, до цвітіння і створення насіння, її знищення.